Публикувано от Capital.bg
Кредитите и за бизнеса, и за домакинствата са поскъпнали през януари, показват данните на БНБ. Лихвите по всички видове кредити и в левове, и евро са се увеличили на месечна база (спрямо предходния месец). И на годишна база (спрямо януари 2011 г.) фирмените кредити вече са с по-високи лихви, след като почти цяла година имаше месечни колебания. Така януари е втори пореден месец, в които лихвите отчитат повишение. Това важи и за кредитите за домакинства – потребителски и жилищни.
Така, освен че финансирането е в застой и проблемните и преструктурирани заеми се увеличават, както показаха данните миналата седмица, и лихвите са по-високи. За да се говори за тенденция, все пак са необходими едно-две тримесечия.
По света и у нас
След като заемите във всички сегменти - за предприятия, жилищни и за потребление, отчетоха спад през миналия месец, а банкери обявиха този януари за най-слаб от години, лихвите показаха покачване. Фундаментални фактори, които да обясняват такова движение, може да се търсят във външната среда и отражението й на пазара у нас.
Въпреки че Европейската централна банка излива паричен ресурс към кредитните институции в еврозоната в операциите си по рефинансиране на пазара (на 29 февруари е вторият транш от тригодишни кредити, първия беше през декември 2011 г.) на ниска цена, банките там складират този ресурс обратно в ЕЦБ. Пазарите са блокирани заради неизвестността и недоверието.
Така пари до реалната икономика не стигат, както и до дъщерните поделения на банките от еврозоната. Те са принудени да разчитат на местен ресурс, чиято цена не може да се сравнява с тази на кредитите от ЕЦБ. У нас това са само депозитите на фирми и домакинства, тъй като БНБ няма право да участва на паричния пазар заради валутния борд.
В очакване на преодоляване на депресивната нагласа сред фирмите и потребителите банките следват политиката на централите си, като продължават да ограничават кредитирането. Това е и един от начините за ограничаване изтичането на ликвидност.
Кредити за бизнеса
Има и субективни фактори, които са оказали влияние върху движението на лихвите по фирмените заеми в някои категории (според размер и валута). При някои от тях има скок с между три и пет процентни пункта през януари. Наблюдава се при кредитите в евро – ефективният годишен лихвен процент средно за пазара при заемите със срок над една до пет години се увеличава с 5.58 процентни пункта до 17.23%, а при тези със срок над пет години - с 3.43 пр.п. до 12.54%. Средната пазарнa лихва за кредити в евро за януари е 9.77%.
Такива големи скокове в нивата по някои категории заеми в корпоративния сектор са се наблюдавали и в други месеци. Обяснението е еднократен ефект от единична сделка в сектора или няколко големи еднократни заема. Друга причина за подобни колебания в лихвите може да е предоговаряне на кредити в сектора, което е съпроводено с по-високи лихви. От БНБ по принцип не коментират данните на статистиката и какво стои зад тях.
Фирмените заеми в левове също поскъпват, но с по-малко, до 9.53%. На годишна база при тях увеличението е с близо два процентни пункта.
Кредити за домакинствата
При кредитите за домакинствата през изминалата година беше по-явна тенденцията на плавно поевтиняване, също съпроводено с корекции нагоре или надолу в различни месеци, но през декември и януари лихвите са покачват.
Така на практика и на годишна база в момента лихвите по жилищните заеми в евро и по потребителските в левове са по-високи от нивата им през януари 2011 г. По принцип домакинствата теглят заеми за потребление в левове, а ипотеки – в евро, въпреки че лихвите по жилищните заеми в левове и евро вече са еднакви – 8.18%. Ипотеките в евро през януари са по-скъпи спрямо декември, но все още са под нивото им за миналата година по-това време.
Това важи и за лихвите по кредитите за потребление в евро, като средната за пазара за януари тази година е 9.82%. В левове тя е 12.32%. От есента на миналата година банките не предприемат подобрения в ценовите параметри на промоционалните си оферти, а само удължават т.нар. промоции при съществуващите условия. Така реално се наблюдава застой в започналото от края на 2010 г. плавно намаление на лихвените нива.
Годишният процент на разходите (ГПР, освен лихвите включва и всички други разходи по кредита без застраховките) на годишна база е по- висок при кредите за потребление в левове (13.74% за януари тази година) и за жилищните в евро (8.89%). ГПР за ипотеките в левове през последите два месеца поскъпва и достига 8.71%, за потребителските в евро е 11.26%.
- Освен че намаляват, кредитите и поскъпват
- Застраховки с уловки
- Кредитите - по-малко и по-лоши
- Годината започна със спад в кредитирането и увеличение на спестяванията
- Любомир Христов: Банките да изчисляват, а не да определят лихвите
- Бум на фирми за бързи кредити
- Кредити на географски принцип
- Българите все повече бавят плащания и на заеми, и на битови сметки
- Животът поскъпва с 3.5% до ноември
- Saxo Bank: Губи ли Китай своето конкурентно предимство?
- Saxo Bank: ЕС продължава да отсрочва проблемите, без да ги решава
- Затегнатото банково кредитиране - основен проблем пред сливанията и придобиванията
- Потребителското кредитиране отново се свива
- Дълговете не са основна причина, но са последната капка, която убива фирмите
- Фиксирана мода при лихвите по ипотечните кредити
- МВФ и Raiffeisen очакват под 3% ръст на българската икономика за тази година
- Raiffeisen: Икономиките в Централна и Източна Европа ще нараснат с 2.3% през следващата година
- Нов дом и ваканция мечта са сред топ желанията на картодържателите у нас
- Малкият бизнес у нас с най-труден достъп до заеми
- Банките включват все по клиентски ориентирани похвати в предлагането