Публикувано от Capital.bg
Новата финансова година започна със спад на кредитите и ръст на депозитите, показват данните на БНБ към края на януари 2012 г. Свиване (на месечна база спрямо декември 2011 г.) има при всички видове кредити – корпоративни, жилищни и потребителски.
Банкери посочиха още в края на миналия месец, че януари тази година не е бил толкова слаб в дейността им от години. Основната причина е неизвестността в еврозоната. Резултатите от това са силно свито кредитиране, стагнирано търсене и от домакинствата, и от фирмите, намалена бизнес активност.
Спестяванията продължават да растат
В същото време спестяванията продължават да се увеличават, като годишният темп на нарастване при домакинствата през януари (13.5%) е по-висок от декемврийския (13%). В края на миналия месец обемът им е 31.225 млрд. лв., а този на фирмите – 13.8 млрд. лв., като и при тях прирастът е двуцифрен – 11.3%.
Кредитният портфейл за корпоративния сектор намалява (имало е повече погашения по съществуващи кредити от новоотпуснати) със 196.8 млн. лв. до 33.273 млрд. лв. Жилищните заеми за един месец се свиват с 41.1 млн. лв. до 8.767 млрд. лв., а потребителските – с 59 млн. лв. до 7.4 млрд. лв., като при тях вече трети пореден месец се наблюдава спад. На годишна база обаче все още се отчита ръст при ипотеките – с 0.8% и при фирмените заеми – с 4.7%. Заемите за потребление се свиват и на годишна база – с 1.1 на сто.
Прогнозите в банковия сектор за тази година са за ръст от 5% в кредитирането.
Спада темпът на нарастване на лошите кредити
Лошите и преструктурирани кредити (освен просрочия над 90 дни, включват и редовни заеми, които са предоговорени заради проблеми в обслужването им) увеличават обема и дела си, но годишният им темп на нарастване продължава да е намаляващ. Общо този тип заеми в края на януари са 9.209 млрд. лв. или 22.35% от кредитния портфейл на банковата система.
Годишният им прираст е 22.37%, като в началото на кризата беше трицифрен, а в края на 2010 г. например е 73%. Обемът и делът само на необслужваните кредити (с просрочия над 90 дни) БНБ публикува на тримесечна база. Към края на миналата година делът на необслужваните кредити е 14.93%.
Втори пореден месец се наблюдава свиване на портфейла от просрочия и преструктурирани заеми в потребителския сегмент - със 17.2 млн. лв. до 1.5 млрд. лв. Това се случи и през декември (намаление с около 40 млн. лв.). Не може да се каже със сигурност каква е причината за това. Има няколко варианта, които обясняват такова движение – подобрение в качеството на портфейла, отписване на провизирани преди това лоши кредити (вече не се отчитат като лоши и преструктурирани) или продажба на част от портфейла на други институции (обикновено на колекторски фирми). От централната банка публикуват само данните, като не коментират какво стои зад движението и промените в статистиката.
При фирмените заеми през януари увеличението на лоши и преструктурирани е със 131.6 млн. лв. до 5.8 млрд. лв., а при жилищните – с 11 млн. лв. до 1.725 млрд. лв.
- Освен че намаляват, кредитите и поскъпват
- Застраховки с уловки
- Кредитите - по-малко и по-лоши
- Годината започна със спад в кредитирането и увеличение на спестяванията
- Любомир Христов: Банките да изчисляват, а не да определят лихвите
- Бум на фирми за бързи кредити
- Кредити на географски принцип
- Българите все повече бавят плащания и на заеми, и на битови сметки
- Животът поскъпва с 3.5% до ноември
- Saxo Bank: Губи ли Китай своето конкурентно предимство?
- Saxo Bank: ЕС продължава да отсрочва проблемите, без да ги решава
- Затегнатото банково кредитиране - основен проблем пред сливанията и придобиванията
- Потребителското кредитиране отново се свива
- Дълговете не са основна причина, но са последната капка, която убива фирмите
- Фиксирана мода при лихвите по ипотечните кредити
- МВФ и Raiffeisen очакват под 3% ръст на българската икономика за тази година
- Raiffeisen: Икономиките в Централна и Източна Европа ще нараснат с 2.3% през следващата година
- Нов дом и ваканция мечта са сред топ желанията на картодържателите у нас
- Малкият бизнес у нас с най-труден достъп до заеми
- Банките включват все по клиентски ориентирани похвати в предлагането