Публикувано от Bank.bg
Фирмите за бързи кредити са се увеличили двойно, показват данните на БНБ. Към 11 януари 2012 г. у нас е имало 148 лицензирани дружества за кредитиране, докато по същото време миналата година те са били едва 73. Това е истински бум в развитието на този бранш, в среда, в която огромна част от бизнесмените у нас преустановяват дейност и заключват всичкото си имане в спестовен влог.
Дружествата за бързи кредити са навсякъде в ежедневието, където имаме нужда от пари. Такива вече могат да се вземат в кварталния супермаркет през интернет и дори докато плащаме месечните сметки за комунални услуги. Предлагат се и специални условия при вземане на кредит до получаването на заплата или пенсия, като връщането на заема става автоматично.
Само една от водещите фирми в бранша е раздала близо 150 хил. кредита през 2011 г. Въпреки двойното увеличение на броя на дружествата обаче реално отпуснатите от тях кредити се увеличават само с 10% на годишна база до 1,9 млрд. лв.
Голямото предлагане се обяснява най-вече със замръзналите доходи на населението, при които няма чувствително покачване от есента на 2008 г., както и с голямата задлъжнялост между фирмите у нас, което пък води до редовно забавяне на заплатите на хиляди служители. Третата основна причина е тромавите процедури за отпускане на потребителски кредит от банките.
Всеизвестно е, че лихвата на бързите кредити е значително по-висока, отколкото на банковия заем. Тя започва от 1,5% при стандартна процедура на отпускане и може да достигне 11% от заема за всяка седмица. В най-лошия случай това прави близо 600% на година. Сравнението обаче е некоректно. „Това е все едно да се сравняват разходите за една година престой в хотелска стая с разходите за една година наем на гарсониера”, обясниха финансисти.
Именно за да не изплашат клиентите си с голяма лихва, някои от фирмите дават кредит само до 399 лв. По този начин избягват законовото задължение да посочат годишния процент на разходите, което важи само за кредити над 400 лв.
Българският Банков Портал
- Освен че намаляват, кредитите и поскъпват
- Застраховки с уловки
- Кредитите - по-малко и по-лоши
- Годината започна със спад в кредитирането и увеличение на спестяванията
- Любомир Христов: Банките да изчисляват, а не да определят лихвите
- Бум на фирми за бързи кредити
- Кредити на географски принцип
- Българите все повече бавят плащания и на заеми, и на битови сметки
- Животът поскъпва с 3.5% до ноември
- Saxo Bank: Губи ли Китай своето конкурентно предимство?
- Saxo Bank: ЕС продължава да отсрочва проблемите, без да ги решава
- Затегнатото банково кредитиране - основен проблем пред сливанията и придобиванията
- Потребителското кредитиране отново се свива
- Дълговете не са основна причина, но са последната капка, която убива фирмите
- Фиксирана мода при лихвите по ипотечните кредити
- МВФ и Raiffeisen очакват под 3% ръст на българската икономика за тази година
- Raiffeisen: Икономиките в Централна и Източна Европа ще нараснат с 2.3% през следващата година
- Нов дом и ваканция мечта са сред топ желанията на картодържателите у нас
- Малкият бизнес у нас с най-труден достъп до заеми
- Банките включват все по клиентски ориентирани похвати в предлагането