Публикувано от Dnevnik.bg
Инфлацията е 0.8% през октомври спрямо септември, а на годишна база цените растат с 3.5%, съобщи Националният статистически институт.
Този път от отделните стокови групи най-сериозно поскъпват дрехите и обувките - с 4.5%, докато цените на храните и безалкохолните напитки растат с 1.5%, а разходите за образование - с 1.3 на сто.
НСИ отчита по-ниски цени при сделките с обзавеждане и други домакински стоки, докато транспортните услуги поевтиняват с 0.3%, а при билети за кино, театър и други мероприятия поевтиняването е с 0.2%.
Само преди месец - за септември спрямо август НСИ отчете почти нулева инфлация, а на годишна база покачването на цените се сви до 3.3%. Резултатите бяха сигнал, че домакинствата отново свиват потреблението си и за това цените растат по-бавно от очакваното.
Последните данни са близки до миналогодишните, като месечната инфлация е по-висока от тогавашните 0.6%. На годишна база обаче миналият октомври цените имаха ръст от 3.9%, което е повече от сегашните 3.5%.
Причина за стабилизирането на цените е фактът, че няма външни шокове като поскъпване на енергийните ресурси или суровините. Техните цени се укротиха и това предопределя стабилизация и в торебителските цени, заяви пред Дневник.бг икономистът от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов.
Той обаче оспори достоверността на данните на националната статистика, които сочат свиване на потреблението. Причината е, че методологията й изключва разрастващия се бизнес на вериги, които наскоро са навлезли на пазара като "Лидл", "Икеа" и други, които трябва да постигнат годишен оборот от 50 млн. лв., преди НСИ да започне да засича инфлацията и през техните цени.
"Има голям проблем с данните за потреблението защото има големи разминавания между месечните данни на НСИ и тримесечните национални сметки, които показват растеж на потреблението. За ръст говори и по-високата събираемост на ДДС, защото този данък също зависи от потреблението. Навлизат много нови търговски вериги, за които се съмнявам дали НСИ следи продажбите им. Те агресивно увеличават продажбите си, и докато статистиката не докаже, че взима предвид тези структурни промени на пазара, аз ще съм скептичен към данните за потребителското поведение", каза още той.
Според Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) инфлацията за октомври е малко по-висока от обичайното й ниво за този месец, но това не е притеснително.
Основните причини за увеличаването й са поскъпването на облеклото и обувките, както и на някои сезонни храни, затова по-скоро става въпрос за нормална сезонна промяна.
"През летните месеци имаше отрицателна инфлация в групата на облеклото и обувките, но през есента търсенето на подобни стоки по принцип се увеличава. Нормално е да поскъпнат и сезонни плодове и зеленчуци. До края на годината инфлацията едва ли ще се поддържа подобно ниво. През следващия месец дори можем дори да очакваме лек спад. Инфлацията с годишно натрупване няма да е по-голяма от 3%", коментира той.
- Освен че намаляват, кредитите и поскъпват
- Застраховки с уловки
- Кредитите - по-малко и по-лоши
- Годината започна със спад в кредитирането и увеличение на спестяванията
- Любомир Христов: Банките да изчисляват, а не да определят лихвите
- Бум на фирми за бързи кредити
- Кредити на географски принцип
- Българите все повече бавят плащания и на заеми, и на битови сметки
- Животът поскъпва с 3.5% до ноември
- Saxo Bank: Губи ли Китай своето конкурентно предимство?
- Saxo Bank: ЕС продължава да отсрочва проблемите, без да ги решава
- Затегнатото банково кредитиране - основен проблем пред сливанията и придобиванията
- Потребителското кредитиране отново се свива
- Дълговете не са основна причина, но са последната капка, която убива фирмите
- Фиксирана мода при лихвите по ипотечните кредити
- МВФ и Raiffeisen очакват под 3% ръст на българската икономика за тази година
- Raiffeisen: Икономиките в Централна и Източна Европа ще нараснат с 2.3% през следващата година
- Нов дом и ваканция мечта са сред топ желанията на картодържателите у нас
- Малкият бизнес у нас с най-труден достъп до заеми
- Банките включват все по клиентски ориентирани похвати в предлагането