Актуално: Нараства броят на българите, които си издават Европейска здравна карта
Публикувано от DarikNews.bg
Нараства броят на българите, които си издават Европейска здравна карта. Това сочат данните, разпространени от Европейската комисия, предаде БТА.През миналата година в нашата страна са били издадени 243 694 такива карти, като до днес общият брой на валидните документи е достигнал 303 041. Към тези стойности следва да се добави и броят на удостоверенията за временно заместване на тези карти - 49 663.
Общо в ЕС са издадени близо 185 милиона карти (37 на сто от населението), които се ползват в случай на заболяване или инцидент в страните от Общността, както и в Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Швейцария. Картата гарантира същия достъп до обществено здравеопазване (лекар, аптека или болница), както за осигурените граждани в държавата, където те пребивават постоянно. Ако се наложи да бъдат лекувани в държава с платено здравеопазване, разходите на тези осигурени пациенти се възстановяват на място или след като се приберат в родината си. Целта е хората да получат необходимите грижи, за да продължат престоя си в чужбина.
Европейската здравноосигурителна карта не покрива планирано лечение, за което е необходимо предварително разрешение.
Карти се издават на осигурени или включени в национална схема за социална сигурност в държава от Европейския съюз, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия или Швейцария. При пътуване зад граница всеки член на семейството трябва да има собствена карта.
Предвидено е карта да се поиска от националните здравни власти преди предприемането на пътуване лично, по електронна поща, с писмо, по факс, по телефон или по интернет. В Швеция и Норвегия заявления за картата могат да се подават дори с текстови съобщения от мобилен телефон. В Австрия, Чехия, Италия, Швейцария, а от миналата година и в Холандия, Европейска здравноосигурителна карта се издава автоматично на всички осигурени. Картата се издава безплатно от съответните здравноосигурителни институции в страната, в която гражданинът има регистрация.
В Унгария, Полша, Гърция, Кипър, Латвия, Белгия и Холандия картата се издава незабавно, а в Естония, Швеция, Румъния, Финландия, Великобритания, Португалия, Дания, Норвегия, Исландия, Чехия, Ирландия, Малта, Австрия, Франция, Словения и Испания - за няколко работни дни. В Италия, Словакия и Литва за получаването й са необходими средно 13 до 15 дни.
В България и Люксембург процесът може да отнеме до четири седмици, отбелязва ЕК. Ако картата не е готова навреме, осигуреният може да поиска удостоверение за временно заместване от съответната институция в родината си. От чужбина удостоверението може да бъде изпратено по факс.
Срокът на валидност на картите значително се различава в отделните държави. Някои страни издават карта само за няколко месеца (Полша и Румъния). В други страни тя се издава за няколко години. В Гърция, Франция и Словения например картата се издава средно за срок от една година, във Финландия, Испания и Исландия - за срок от две години, а в Швеция, Лихтенщайн, Португалия, Латвия, Норвегия, Швейцария, Литва и Малта - за срок от три години. В други държави, като Чехия и Австрия, картата се издава за срок до 10 години в зависимост от категорията, в която попада осигуреният гражданин.
Анализи
- Освен че намаляват, кредитите и поскъпват
- Застраховки с уловки
- Кредитите - по-малко и по-лоши
- Годината започна със спад в кредитирането и увеличение на спестяванията
- Любомир Христов: Банките да изчисляват, а не да определят лихвите
- Бум на фирми за бързи кредити
- Кредити на географски принцип
- Българите все повече бавят плащания и на заеми, и на битови сметки
- Животът поскъпва с 3.5% до ноември
- Saxo Bank: Губи ли Китай своето конкурентно предимство?
- Saxo Bank: ЕС продължава да отсрочва проблемите, без да ги решава
- Затегнатото банково кредитиране - основен проблем пред сливанията и придобиванията
- Потребителското кредитиране отново се свива
- Дълговете не са основна причина, но са последната капка, която убива фирмите
- Фиксирана мода при лихвите по ипотечните кредити
- МВФ и Raiffeisen очакват под 3% ръст на българската икономика за тази година
- Raiffeisen: Икономиките в Централна и Източна Европа ще нараснат с 2.3% през следващата година
- Нов дом и ваканция мечта са сред топ желанията на картодържателите у нас
- Малкият бизнес у нас с най-труден достъп до заеми
- Банките включват все по клиентски ориентирани похвати в предлагането