Първи стъпки като застрахователи
Наречете го страх от неизвестното или пък консерватизъм, но хората дори и да не са очаровани от статуквото, рядко приемат промените положително. Тази нагласа е още по-силна, когато става за области, където всеки е обяснимо предпазлив, като финансите, здравето или... комбинацията от двете. Така частното здравно осигуряване, което вече е застраховане, след като в началото на август изтече срокът за прелицензиране на всички здравни фондове, засега се сблъсква с този период на опипване.
Част от играчите предпочетоха да получат нов лиценз, други се вляха в съществуващи застрахователи, някои все още чакат издаването на разрешение за дейност, а един поиска да прекрати работа – това е "ДОМ-Здраве". Засега генерални промени за клиентите няма – пакетите изглеждат същите, но със сигурност скоро ще се появят и нови продукти. Такива официално са пуснали от "Булстрад Живот", а и други компании подготвят различни от досегашните пакети. Като проблем в момента се очертава и наличието на 2% данък върху премиите – след прелицензирането се оказа, че здравните полици не са освободени от него, защото не попадат в изключенията. Освен това досега частното здравно осигуряване се ползваше с възможност за 10% данъчно облекчение, но след промяната това вече не е 100% гарантирано.
Данъчни въпроси
Принципното становище на Министерството на финансите е, че облекчението се запазва, но все пак е възможно да има и изключения. Данък обаче се плаща – при плащането на премията. Мими Виткова, директор на здравния застраховател "Доверие", коментира, че сега се водят преговори и се правят срещи за отпадането на данъка. От него например са освободени полиците "Живот", както и някои застраховки на товари. По думите на Виткова хората, от които зависи премахването на данъка, са съгласни, че той трябва да отпадне за здравните полици, но вкарването на това в закон се бави. Виткова, която беше и председател на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно осигуряване, не се нае да прогнозира как промените ще се отразят на интереса и на вида на предлаганите услуги.
"Въпрос на бъдеща оценка е, но е много трудно да се изчисли какви ще са промените, защото като дружества ние попаднахме в различни сегменти", коментира тя. Специално за "Доверие" Виткова обясни, че засега единствената промяна е повече яснота в общите условия на договорите им с клиентите. Тя разказа, че засега няма намаление на интереса или клиенти, които искат да се откажат от осигуряването/застраховането си.
Като основен проблем след промените Илонка Миткова-Чернас, изпълнителен директор на "Евроинс-Здравно осигуряване", също очерта данъка върху премиите. "Услугата, която ние предлагаме, е социална. Данъчните преференции стимулираха работодателя да прави такива социални разходи. С въвеждането на 2% данък върху застрахователните премии медицинската застраховка се приравнява на застраховки "Каско" и "Гражданска отговорност", коментира Миткова. Тя разказа, че клиентите настояват застрахователят да поеме плащането на данъка, което обаче е нарушение на закона и повечето компании отказват. Според нея обаче има сигнали за дружества, които се съгласяват, и така на практика премията се намалява. Неясни остават досега и данъчните преференции за облагането на доходите и възможността основният облагаем доход да се намали, посочи Миткова.
Промените предстоят
По-оптимистичен е погледът на Светла Несторова, изпълнителен директор на "Булстрад Живот". "Мисля, че пазарът на застраховка "Заболяване" ще расте. Няма да можем да го измерим точно, но годишният ръст ще е поне 10-15% през следващите две години", смята Несторова. За "Булстрад Живот" прогнозата й е тази година компанията да удвои портфейла по здравни договори спрямо резултатите на вече закритата "Булстрад Здраве". Освен това от компанията планират пускане на нов продукт, за който засега не дават повече информация. Досегашните основни пакети са "луксозният" вариант за здравно застраховане и масова полица.
Тя добави, че клиентите и на здравните застраховки остават предимно в корпоративния сектор и по-малко са индивидуалните. От "Евроинс" също планират нови видове продукти, които най-вероятно ще са "Злополука" и дългосрочни здравни полици, както и такива за обслужване извън България. Според нея вливането на малки дружества в големи застрахователи и разместванията на пазара показват стабилизиране и отпадане на малки и нестабилни играчи. Тя смята, че новите изисквания ще имат положително въздействие. Основната финансова промяна след 7 август е свързана с акционерния капитал на дружествата – той вече трябва да е минимум 4.6 млн. лв., колкото е на всички застрахователи, и да е изцяло внесен при получаването на лиценза. Дотогава началният можеше да е 500 хил. лв. с опция да е заемен и с изискване след това да се увеличи до 2 млн. лв.
Като положителна промяна Миткова изтъкна режимът за пускане на нови застраховки – той е само уведомителен, което позволява компаниите да отговарят бързо на изискванията на пазара. Търсенето засега е основно на продукти с по-ниски цени, с покритията на спешна и неотложна помощ, както и варианти за възстановяване на суми, ако клиентът не е използвал финансовия си лимит.
Може да изглежда парадоксално, но именно услуги, които Националната здравноосигурителна каса покрива по закон, от години са сред най-търсените в частното осигуряване. Това са свързаните с доболнична помощ, която иначе се предоставя чрез личния лекар и с направления за различни специалисти. Често те са предоставяни (почти) безплатно от държавата, но заради чакането и неуредиците все повече хора предпочитат да имат осигуровка или застраховка.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ