ПИБ купи МКБ ЮНИОНБАНК
Седем години, два месеца и девет дни след като на 3 май 2006-а собствениците на българската "Юнион Груп" - братята Иван и Светослав Радеви, както и Емануил Манолов, и Емил Иванов продадоха ЮНИОНБАНК на унгарската "Магиар Керешкеделми Банк" (МКБ), кредитната институция отново се върна в ръцете на родния капитал. На 14 август вечерта Първа инвестиционна банка, чиито собственици са Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, подписа договор за покупката на "МКБ ЮНИОНБАНК" с представителите на базираната в Лондон "Байерн ЛБ". Това е инвестиционното поделение на една от най-големите кредитни институции в Германия - "Байерише Ландесбанк", чрез което тя притежава унгарската МКБ. Сделката бе сключена след продължителни преговори, започнали още през 2012-а. В тях първоначално участваха три кредитни институции от България. Освен ПИБ това бяха Централна кооперативна банка и "Societe Generale Експресбанк". Обвързваща оферта обаче подаде само Първа инвестиционна банка. Тя направи своето предложение през март тази година.
Преговорите с "Байерн ЛБ" продължиха повече от пет месеца, за да се стигне до подписването на споразумението в късните часове на 14 август. Консултант на ПИБ по сделката е Първа финансова брокерска къща, а правни съветници са "Стефенсон Харууд" и "Цветкова, Бебов и Партньори". За "Байерн ЛБ" консултант е била компанията "Делойт", а правен съветник - "Си Ем Ес Камерън Макена".
Сделката ще бъде окончателно приключена, след като по нея се произнесат Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за финансов надзор (защото и купувачът, и продаваната банка са публични институции) и, разбира се, БНБ. И трите надзорни органа вече са получили необходимите документи и са предприели съответните действия. Но покупката на МКБ ЮНИОНБАНК от ПИБ вече получи макар и по принцип, но определено одобрителни отзиви от БНБ. В официалното писмо, което Централната банка разпространи на 15 август по обяд, се казва: "БНБ е запозната с процеса по продажбата на МКБ ЮНИОНБАНК и с потенциалните купувачи от самото начало на преговорите и от банката майка Bayern LB,и от МКБ Унгария. Централната банка винаги е подкрепяла консолидацията в банковия сектор, тъй като това допринася за засилване на капиталовата база и за стабилността на банковата система у нас. В конкретния случай една от водещите български банки в условия на конкуренция придобива друга, динамично развиваща се компания, определена за една от най-добрите банки за 2013 година. Това е втората голяма консолидация на българския банков пазар. Първата такава бе сливането на БУЛБАНК, БИОХИМ И ХЕБРОСБАНК през 2007 г., която бе позитивен принос в стабилността и доверието в българската банкова система.След внасяне на документите за одобрение управление "Банков надзор" на БНБ ще се произнесе в установените от закона срокове".
Капиталовият пазар също реагира позитивно на новината за сделката. В деня на нейното официално обявяване - 15 август, цените на акциите на ПИБ на Българската фондова борса поскъпнаха с около 7.4 процента. Те се повишиха от 2.29 до 2.46 лв. за ценна книга и бяха изтъргувани общо 32 678 броя акции.
Важно е да се каже, че инициативата за продажбата на МКБ ЮНИОНБАНК идва от "Байерн ЛБ", но не е била подтикната към това от някакви проблеми в българската кредитна институция. Напротив - тя е една от най-силно представящите се банки у нас за първото полугодие на 2013-а. Към 31 март тя управлява активи за 1.56 млрд. лв. (около 800 млн. евро), финансирала е бизнеса и домакинствата с 1.25 млрд. лв. (около 640 млн. евро). В същото време привлечените в нея депозити са за около 1 млрд. лв. (около 500 млн. евро). Преди дни кредитната агенция ФИТЧ ( Fitch) потвърдиза трета поредна година, че рейтингът на МКБ ЮНИОНБАНК е "BBB +" - възможно най-високия за България.
Всъщност "Байерн ЛБ" като част от германската "Байерише ландесбанк" е принудена от Европейската комисия да продава дъщерните си институции в чужбина. Това се налага заради държавната помощ, получена от германската ландесбанка. По разпореждане на Европейската комисия до 2015-а тя трябва да се раздели с всичките си инвестиции в чужбина, с изключение на "Байерн ЛБ". Затова освен МКБ ЮНИОНБАНК се продава и румънската структура на унгарската МКБ. А след тях идва ред и на самата унгарска банка.
След приключване на сделката ПИБ планира да погълне МКБ ЮНИОНБАНК. В резултат на сливането активите й ще достигнат 8.5 млрд. лева. По този начин тя ще се бетонира като трета по активи в банковата ни система. Освен това благодарение на портфейла на МКБ ЮНИОНБАНК ПИБ ще разшири значително своя портфейл от кредити за малки и средни фирми.
Параметрите на сделката едва ли ще бъдат обявени в детайли. Както казват мениджъри от ПИБ, те могат да бъдат проследени чрез финансовите отчети на банката. Разбира се, ще го направят онези, които знаят как да четат подобни отчети. Сигурно е обаче едно - ПИБ ще трябва да плати не само за акциите на МКБ в МКБ ЮНИОНБАНК, но и за финансирането със 170 млн. лв., което "Байерн ЛБ" й е предоставила. Това до голяма степен обяснява решенията, които общото събрание на ПИБ взе през май 2013-а. А то даде право на управителния съвет с разрешение на надзорния да емитира облигации в размер до 100 млн. лева. А чрез встъпване в дълг ПИБ ще поеме останалите външни и вътрешни финансирания, които е ползвала МКБ ЮНИОНБАНК.
Източник: Банкеръ
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ