Оманският акционер в Инвестбанк е увеличил дела си до близо 32%
Оманският акционер в Инвестбанк е увеличил дела си до 31.74%, а този на Петя Славова е намалял до 67%. Това е станало чрез увеличение на капитала на кредитната институция с 20 млн. лв. до 131.3 млн. лв., става ясно от документите, публикувани в Търговския регистър. Освен това в надзорния съвет влиза и ново лице – Димитрийка Андреева. Тя ще представлява оманския акционер Адил Саид Ахмед ал Шанфари. Увеличението е направено чрез издаване на нови 11 904 762 акции с номинална стойност 1 лв. всяка и емисионна (продажна цена) – 1.68 лв. Всички новоиздадени акции са записани от оманския акционер. Така делът на доскорошния едноличен собственик на банката Петя Славова пада до 67%. Тя я контролираше чрез притежаваната от нея компания "Феста холдинг", която държеше 72.5% от капитала, а самата Славова притежаваше като физическо лице други 21.33%. Още една нейна компания - "Черноморско злато", държеше 4.27% от акциите. Останалите 1.89% от банката бяха собственост на множество физически лица и фирми.
Ал Шанфари влезе като акционер през лятото на миналата година чрез увеличение на капитала за 50 млн. лв. Срещу тях той придоби 24.93% дял, а делът на Петя Славова падна до 70.4%. Разрешението, което оманецът има от БНБ за придобиване на акции, на този етап е да не достига и надвишава 33%.
Извънредното общо събрание
Решението за увеличението на капитала е взето на извънредно общо събрание на акционерите, проведено на 1 март тази година. От документите става ясно, че към 27 март всички новоиздадени акции са записани и платени и сумата е внесена – 20 млн. лв., от която 11.9 млн. лв. са за основния капитал и 8.095 млн. лв. за фонд "Резервен". Именно заради по-високата емисионна цена на акциите от номиналната им стойност се получава по-голямата сума на платени акции.
Разликата между обема по номинал и емисионната стойност отива за резерви, за да се подкрепи собственият капитал на банката. Такава беше схемата на увеличение на капитала и през лятото на миналата година, когато Ал Шанфари наля 50 млн. лв. - от тях близо 20.24 млн. лв. постъпиха във фонда "Резервен". Тогава капиталът на Инвестбанк беше увеличен от 89.6 млн. лв. на 119.4 млн. лв., а сега вече е 131.3 млн. лв. Това най-вероятно ще се види в отчета на банката към края на март тази година, който ще бъде публикуван в края на този месец от БНБ.
В доклада на управителния съвет на банката до акционерите във връзка с предложението за увеличение на капитала се посочва, че "...отчитайки необходимостта от достатъчна капиталова база за покриване на загуби от рисковите експозиции през 2013 г., се изисква в най-кратки срокове осигуряване на адекватно увеличение на капитала". Там пише още, че освен завишените нормативни изисквания в сектора като цяло за работа на банките "причина за почти пълното оползотворяване на капитала са сериозните темпове на влошаване качеството на рисковите експозиции през последните две години".
Другото по-съществено решение на извънредното общо събрание е смяната на един от членовете в надзорния съвет - "Черноморско злато", собственост на Петя Славова (която също е в надзора на банката), с представител на оманския акционер. Този представител е Димитрийка Андреева. Така освен те двете в надзора като юридическо лице е и "Феста холдинг", собственост на Петя Славова. Акционерите са гласували и промяна на възнаграждението на членовете в надзора на банката – заради "финансовото състояние на дружеството, както и с цел оптимизиране на разходите" то е определено на левовата равностойност на 5000 евро месечно на член.
Сага с продължение
Сагата на Инвестбанк с търсенето на пари за увеличение на капитала е от лятото на 2011 г., или поне тогава това стана известно. През август същата година "Банков надзор" на БНБ нарежда на банката да предприеме действия за увеличение на акционерния си капитал с 50 млн. лв. За препоръката на надзора се разбра от спор във Върховния административен съд (ВАС), след като Инвестбанк реши да оспорва наложените й срокове за увеличение – октомври 2011 г.
Въпреки бурното начало в крайна сметка банката започна да търси инвеститор и средства за исканото увеличение, а БНБ удължи срока. Така след година търсене се появи и оманският инвеститор. Целта на банката е да запълни капиталовия си недостиг, получен в резултат на преоценка на кредити.
Казусът не е изключителна ситуация предвид на кризата и факта, че за по-малките банки е по-трудно да удържат на извънредни разходи и да намират нов капитал. Извънредните разходи се получават именно заради преоценяването на риска по отпуснатите вече заеми и начисляването на провизии. Ако делът на необслужваните кредити в портфейла на дадена банка стане прекалено голям, има риск от декапитализиране. Затова регулаторите, включително и този в България, периодично предписват на банките да увеличават капитала си, който служи като гаранция за посрещане на евентуални бъдещи проблеми с влошаване на кредитните им портфейли.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ