Застоят в кредитирането се затвърждава
Кредитирането не започва годината много обещаващо, но е напълно в тон с икономическия застой от последните няколко години и напълно без изненади. Лек ръст на заемите за бизнеса и свиване в портфейлите за потребителски и жилищни кредити, показват данните на БНБ за паричната статистика към края на януари 2013 г. Не е изненадващо и повишението при проблемните заеми, което също не е съществено и което също идва основно от корпоративните кредити. В общи линии с това се изчерпват основните характеристики на кредитирането през първия месец на годината.
Тенденциите се запазват
Фирмените заеми през януари нарастват с 46.2 млн. лв. до 35.1 млрд. лв. спрямо декември миналата година. Те формират и увеличението на кредитния портфейл в сектора. Потребителските кредити се свиват с 33.6 млн. лв. до 7.2 млрд. лв. Жилищните заеми също намаляват спрямо предходния месец – с 39.3 млн. лв. до 8.9 млрд. лв.
Нищо в данните не показва сигнали за обръщане на тенденцията в стагниралото кредитиране. Няма и икономически предпоставки за това. Традиционно януари и февруари са слаби месеци в кредитирането и като цяло в бизнес активността.
Жилищните кредити, които до миналата година запазваха стабилен, макар и скромен растеж, се предадоха – след като още през януари 2012 г. отбелязаха първия си за кризата спад, след известно закрепване над нулата от средата на годината трайно установиха тенденция на свиване. Така започват и новата година.
При заемите за потребление свиването на портфейла се наблюдава от началото на кризата, като през изминалата година има месечни прекъсвания с леки ръстове. За изминалата 2012 г. банките бяха заложили именно на жилищното кредитиране, като показаха това и с по-активно предлагане на оферти с намалени или фиксирани лихви за кратък начален период от срока на заема. Но и това не успя да раздвижи апетита на домакинствата за поемане на нов дълг предвид несигурността по отношение на нивото на доходи и безработицата.
Така за тази година банките преориентират до голяма степен стратегиите си, насочвайки се приоритетно към сектора на малките и средните предприятия. Основна причина за това са най-вече еврофондовете – гаранционни и грантови схеми, които субсидират под определена форма (най-вече лихви и обезпечения) кредитополучателя и така облекчават достъпа до кредитиране.
За тази година се залагаха и продължаващи спадове на лихвите по кредитите – основно жилищни и за дребния и средния бизнес. Предвид събитията от изминалата седмица и в зависимост от това в каква степен ще се задълбочават икономическата и политическата криза в момента не е много логично да се очаква спад на лихвите.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ