Кредитирането в небанковия сектор се свива, лошите вземания продължават да растат
Проблемните заеми в портфейлите на небанковите компании за кредитиране продължават да се увеличават, показва статистиката на БНБ към края на юни. Обемът на просрочията достига 407 млн. лв., което е 20.9% от общия обем финансиране за домакинствата и бизнеса. Само за последното тримесечие в графата необслужвани са минали заеми за общо 16.8 млн. лв., или ръст от 4.3% спрямо отчетеното през март. Увеличението на годишна база пък остава с двуцифрени темпове (16.4%) вече девето поредно тримесечие. Слаб положителен сигнал на този фон е фактът, че през първото тримесечие на годината влошаването на портфейлите беше с двукратно по-високи темпове – за периода януари - март обемът на просрочията скочи с 35.2%.
Ново захлаждане
Освен продължаващите неприятности по линия на качеството на портфейлите статистиката показва влошаване и по отношение на общото развитие на пазара. Отчетеният ръст на портфейлите спрямо миналата година е с минималните 0.5%, а на тримесечна база е регистриран спад от 1.96%, или 38.9 млн. лв. Всъщност свиването реално е малко по-голямо, тъй като в периода април - юни компаниите от сектора са изкупили по-голям обем заеми от други институции, отколкото са продали – според данните на БНБ през второто тримесечие покупките на кредити са били в размер на 11 млн. лв. спрямо продажби за общо 10.6 млн. лв.
Свиването изглежда още по-сериозно, като се отчете фактът, че пролетните и летните месеци традиционно са по-силни за бизнеса. Така например от "Изи асет мениджмънт" (по-известна на пазара като "Изи кредит") посочват, че през изминалото тримесечие са отчели най-високите ръстове на бизнеса си за последните три години. Колегите им от "БНП Париба Лични финанси" също отбелязват увеличено търсене на финансиране през последното тримесечие, което до голяма степен се свързва и с европейското първенство по футбол и олимпийските игри. Очаквано, става въпрос предимно за заеми за покупки на стоки на изплащане, най-вече на черна техника и в частност телевизори, поясняват от компанията.
Забавяне на двигателя
От началото на годината статистиката отчита и свиване в общия обем на заемите, отпускани със срок на погасяване до една година – понижението е с 5.7 млн. лв. за второто тримесечие и със 7.4 млн. лв. за периода януари - март. Низходящата тенденция е неприятна новина и доколкото през последните 2-3 години именно това е сегментът, в който се наблюдава най-положително развитие. Макар и все още да заемат по-малка част от портфейлите на небанковите институции, през последните тримесечия делът им постоянно расте за сметка на все по-осезаемо свиващото се по-дългосрочно финансиране (над 5 години).
Става въпрос главно за малките кредити на стойност до 1000 лв., познати и като "заеми до заплата", които обикновено се използват за спешни нужди – например за погасяване на непредвидени разходи или пък за неотложни ремонти. Според наблюденията на представители на пазара напоследък този род заеми все по-често се използват и за посрещане на текущи битови сметки. "През април - юни всеки трети бърз кредит е бил заради разходи за пазаруване, ток, вода, газ, горива, телефон, мобилни услуги, кабелна, интернет и други", отбелязват от "Изи асет мениджмънт". Така по наблюденията им този тип разходи измества ремонтите (27%) като основна причина за теглене на бърз кредит. "С бързите заеми хората стабилизират семейните си бюджети, подложени на натиск от поскъпващите стоки и услуги от първа необходимост", коментира изпълнителният директор на компанията Неделчо Спасов.
Умерен оптимизъм
От друга страна обаче, доколкото именно лятото е периодът, в който се правят най-много ремонти, в сектора очакват известен ръст. От "Изи асет мениджмънт" прогнозират активизиране на пазара именно по тази линия. "Също така все повече хора финансират летните си почивки и семейни ваканции с бърз кредит", изтъкват още от компанията. От "БНП Париба Лични финанси" също напомнят, че пазарът на паричните кредити е с ясно изразена сезонност. "Именно затова през летните месеци отчитаме ръст на новоотпуснатите заеми", посочват от компанията. Очакванията им по отношение на стоковите кредити също са положителни – "ще бъдат достигнати обемите от 2011 г. и ще бъде отбелязан ръст на годишна база", прогнозират от дружеството.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ