Расте броят на депозитите на домакинствата между 5 и 30 хил. лева
Най-много расте броят на депозитите на домакинствата между пет и трийсет хиляди лева, след тях по този показател се нареждат тези между 50 000 и 100 000 лв. Това показват данните на БНБ за секторната статистика по депозити и кредити към края на юни тази година. Нарастването на депозити на домакинствата с относително големи размери прави впечатление на фона на нивото на необслужваните заеми – жилищни и потребителски, и ограниченото потребление. Според представители на банковия сектор това са средства на фирми и предприятия, чиито собственици предпочитат да вложат свободната си ликвидност като депозити на физическо лице.
Причините са отказа или ограничаването на инвестициите на бизнеса в условията на криза, замразяването на проекти за разширяване на дейността, относително все още високите лихви по депозити за физически лица в сравнение с фирмените. На практика това обяснява и как физически лица – предвид ситуацията с нивото на безработицата и доходите в България, успяват да спестяват суми между пет и трийсет хиляди лева, дори и над 50 000 лв. Тенденцията не е нова за пазара.
Статистиката на БНБ разпределя влоговете в различни категории – най-малката е до 1000 лв., като техният брой е и най-голям – 75.5% (9 260 264 броя) от всички депозити на домакинства, а обемът им логично е само 3.2% (1.048 млрд. лв.) от общия обем.
През изминалото тримесечие най-много се е увеличил броят на депозитите в категорията между 10 000 и 20 000 лв. (с 5587 броя до 375 585 влога). След тях са тези между пет и десет хиляди лева, между 20 000 и 30 000 лв. и над 50 000 лв. Общо обемът на депозитите на домакинствата в края на полугодието е 32.4 млрд. лв., а на фирмите – 13.8 млрд. лв.
Кредити
За кредитирането данните показват, че вече трето поредно тримесечие енергийният сектор се явява като един от най-предпочитаните за финансиране от банките. Отчетено е нарастване на заемите в почти всички икономически дейности. Изключение правят очаквано строителството, хотелиерството и ресторантьорството. Свива се и обемът на кредитирането на добивната промишленост и някои други дейности.
Освен енергетика (производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и газообразни горива), сред другите сектори, които се радват на банково финансиране са преработваща промишленост (обхваща широк спектър от производства) и търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети. Изненадващо нарастване спрямо предходното тримесечие на кредитирането към сектора показват операциите с недвижими имоти.
Най-голямо е тримесечното нарастване на портфейла в преработващата промишленост – с 204.6 млн. лв. до 6.7 млрд. лв., следвана от дейностите в енергетиката – със 188.8 мнл. лв. до 1.4 млрд. лв. и операциите с недвижими имоти – с 141.8 млн. лв. до 3 млрд. лв. Общия обем заеми за корпоративния сектор в края на полугодието е 34.310 млрд. лв., а за домакинствата – 18.8 млрд. лв.
Централната банка използва класификацията на НСИ за секторите. Трябва да се има предвид обаче, че данните, които БНБ обявява, са предварителни и е възможно да бъдат ревизирани през следващо тримесечие.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ