Швейцарският банков оазис е изправен пред бавна смърт
Швейцарските банки трябва да привлекат заможни клиенти от развиващите се пазари, защото в противен случай са изправени пред "бавна смърт", пише Bloomberg в свой анализ. Причината за това е активизирането на щатските и европейските власти по въпроса с укриването на данъци чрез швейцарските финансови институции, което е предизвикало отлив на активи. Западноевропейците могат да изтеглят до 135 млрд. швейцарски франка (139 млрд. долара), или 15% от активите си в швейцарски банки, смята Херберт Хенсле от банка Cap Gemini. По данните на друга банка - Sarasin & Cie, частните клиенти са изтеглили 3 млрд. франка от швейцарските банки през първото полугодие.
Швейцария беше най-големият офшорен център за анонимно съхраняване на пари, но тази ера приключи преди три години, когато САЩ заведоха дело срещу една от най-големите банки UBS. Много от най-големите американски и европейски клиенти започнаха да изтеглят средтвата си на фона на разрастващият се лов за укриване на данъци. Според Зенон Щауб, главен изпълнителен директор на Vontobel Holding, това може да доведе до изчезването на поне 100 местни банки.
"Няма да е голям взрив, а по-скоро ерозия на фона на програмите за амнистия, при които клиентите ще трябва да се декларират и да излязат на чисто. Тези банки, които не се адаптират, ще загинат бавно", заявява Франсоа Рейл, ръководител на Reyl Group, която управлява активи за 5.5 млрд. франка.
Някои банки вече са поставени под натиск. EFG International, която е контролирана от милиардера Спирос Лацис, отчете изтичане на капитали от европейските си клиенти през първото полугодие, а нетните нови депозити от частни клиенти на Vontobel са спаднали с 86% до 100 млн. франка в сравнение с миналата година. Банка Sarasin пък отчете 27% спад в печалбите за първите шест месеца на 2012 г. Най-старата банка в Женева - Lombard Odier & Cie, прогнозира, че през 2013-2014 г. управляваните от нея активи може да спаднат с до 25 на сто.
Швейцария въвежда законите за банкова тайна през 1934 г., след като местен банкер е арестуван от френските власти за подпомагане на укриващи данъци французи. В следващите 75 години швейцарските банки съхраняваха една трета от офшорните богатства в световен мащаб, докато правителството на САЩ не осъди UBS през февруари 2009 г. и я принуди да разкрие 52 хил. свои американски клиенти.
Още тогава някои анализатори предупредиха, че краят на банковата тайна може да свие наполовина банковата индустрия в страната. Според ръководството на Vontobel почти една трета от местните банки ще изчезнат или ще се слеят, тъй като приходите от такси няма как да компенсират повишените регулаторни разходи и трудните пазарни условия. В края на 2011 г в Швейцария е имало 312 банки. Според Асоциацията на чуждестранните банки в Швейцария, броят на офшорните институции е спаднал до 145 от 154 през миналата година.
Според някои изчисления до една трета от 3-те трилиона долара частни активи в швейцарските банки може да са недекларирани и поради това има опасност за тях от чуждестранни данъчни власти.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ