Страните от БРИКС искат президентския пост в Световната банка
Най-големите развиващи се икономика се опълчиха на традицията американец да оглавява Световната банка (СБ) и заявиха, че е време постът да бъде споделен. Това стана ясно по време на срещата на финансовите лидери на Г-20 през почивните дни в Мексико. Представителите на БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, са обсъдили неофициално опцията да излъчат своя кандидатура за поста на президента на организацията, който ще бъде овакантен този юни от Робърт Зелик. "Кандидатурите трябва да са според постиженията, а не националността", коментира бразилският финансов министър Гуидо Мантега, цитиран от Bloomberg.
По традиция и неписано правило от създаването си след Втората световна война до сега Световната банка е била оглавявана от американец, а Международният валутен фонд (МВФ) - от европеец. Развиващите се страни обаче все по-остро критикуват това разпределение на ролите в най-влиятелните международни организации, като при последната рокада в МВФ след ареста на Доминик Строс-Кан имаше кандидат от развиващите се страни - президентът на Мексиканската централна банка Аугустин Картенс.
"Време е да прекъснем традицията Америка и Европа да си поделят двете места", коментира и финансовият министър на Южна Африка Правин Гордън.
За целта обаче е нужен доста сериозен консенсус между страните от БРИКС, коментира Bloomberg.
Посланията на Зелик
Индиректно настоящият президент на Световната банка Робърт Зелик пък подчерта, че постът трябва да остане в американски ръце. Той отново заяви, че няма да се кандидатира за втори мандат.
Според Bloomberg най-често спряганите имена за кандидатурата на Вашингтон са секретарят на Държавния департамент Хилари Клинтън, бившият финансов министър Лари Самърс и Сюзън Райс, посланик на САЩ в ООН.
Докато БРИКС търсеха начини да наложат мнението си, а големите икономики притиснаха Германия да се реши на повече средства за излекуване на еврозоната, все още действащият президент на институцията Зелик подчерта, че решението за Гърция миналата седмица само временно отлага истинските проблеми. А те са, че са нужни реформи и то най-вече в Италия, Испания и Португалия, за да тръгне Европа отново напред. Все пак Зелик коментира, че според него няма да е нужно спасяване на Италия и Испания, но реформите там ще отнемат време.
Успокоително обаче прозвуча коментарът му за Китай тази сутрин. Според Зелик Китай, която е сред движещите глобални сили в момента, я очаква меко икономическо приземяване, което ще има своя омекотяващ ефект и за глобалната икономика.
"Умерен оптимист съм за глобалната икономика. Нашите прогнози за растеж са за малко забавяне през годината," коментира Зелик, цитиран от Reuters.
По думите му американската икономика е започнала да набира скорост, а възможността на Европа да запази ситуацията стабилна ще е от изключително голямо значение. В същото време той подчерта, че Китай има своите проблеми в сектора на недвижимите имоти, "но личното ми предположение е, че я очаква леко приземяване".
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ