Предстоящото снеготопене уплаши застрахователите
Част от застрахователите отказват да сключват застраховки срещу наводнение в рискови райони, показа проверка на "Капитал". По думите им мерките са превантивни и са временни. За други компании, които все още предлагат полици с такива рискове, има въведени изисквания при сключването им - да се прави по-точна оценка на риска и клиентът да има самоучастие в застраховката. Самоучастието означава плащане на по-ниска премия срещу ангажимент клиентът да покрие част от разходите при настъпване на събитие. Напълно спряно е издаването на полици с риск от наводнение за нови договори, ако имотите се намират в райони, които са близо до водни басейни и хидротехнически съоръжения.
Причината за това е трагедията в харманлийското село Бисер, която отне живота на 10 души и нанесе щети за милиони левове. След подобен нещастен случай неизменно следват проучвания за състоянието на язовирите в страната, защитните диги и другите хидротехнически съоръжения. Очакванията са, че при силно затопляне на времето ще има обилно снеготопене, което може да доведе до нови бедствия. Вчера се разбра, че една трета от проверените язовири имат проблеми. Това кара и застрахователите да избягват поемането на допълнителни рискове.
Ясен Христов, съдружник и управител на застрахователния брокер SDI, обясняи, че при бедствие хората от по-рисковите зони започват да търсят повече застраховки, но компаниите искат да ограничат точно това.
Всъщност мерките са изцяло за предпазване от бъдещи загуби и не винаги са реакция на вече понесени големи щети. "Няма как след конкретния случаи в с. Бисер застрахователите да са понесли големи загуби. Като цяло едва 5-7% от имотите у нас са застраховани и това се дължи на задължителното изискване да се направи подобна полица при получаване на ипотечен кредит", коментира Христов.
Според изпълнителения директор на "Бул инс" Стоян Проданов подобни мерки не са нужни, тъй като застрахователният пазар е достатъчно голям, за да понесе щетите.
От "Армеец" са въвели само по-прецизно оценяване на риска и ситото, през което минават новите полици, е по-тясно, обясниха от дружеството. Изпълнителният му директор Цветанка Крумова обясни, че специални мерки не са въвеждани, а само призив към агентите на компанията да има по-голям професионализъм при издаването на нови договори - това означава те да обръщат по-голямо внимание при застраховането на имоти, които са близо до водни маси.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ