Проблемните кредити надхвърлиха 9 млрд. лева
Обемът на проблемните кредити в банковите портфейли надхвърли 9 млрд. лв. Според данните от паричната статистика на БНБ към края на октомври заеми за общо 9.02 млрд. лв. са в графата "лоши и преструктурирани". Делът им спрямо общо предоставените от банките кредити за бизнеса и домакинствата вече е 17.43%. Ако се отчете и фактът, че част от банковото финансиране е под формата на овърдрафт, процентът на проблемните кредити достига 22 на сто. Делът на проблемните заеми в корпоративния сегмент е 23.43%. При кредитите за домакинствата числата са съответно 20.04% за потребителските, 19.27% за ипотечните и 27.41% за тези в категорията "други" (например кредити за физически лица за обучение, финансов лизинг, селскостопански кредити и др.).
Същевременно като цяло банковото кредитиране за бизнеса и домакинствата остава свито, въпреки опитите на финансовите институции да раздвижат пазара чрез предлагане на различни промоционални оферти. Към края на октомври обемът на банковите портфейли се повишава със 135.1 млн. лв. или 0.26% спрямо предходния месец. Ръстът на годишна база е с 2.55% до 51.75 млрд. лв.
Увеличението на заемите е главно в корпоративния сегмент – със 133.5 млн. лв. повече в сравнение с края на септември. При финансирането на физически лица обаче нарастването е минимално – едва с 1.6 млн. лв. Основен фактор за това е все още силно свитото потребление на домакинствата.
Анемичният темп на нарастване на портфейлите като цяло е и един от факторите, който следва да се има предвид при наблюдението на лошите и преструктурирани кредити. На практика общият обем на предоставеното от банките финансиране се запазва в почти непроменени граници, поради което не е изненадващо, че нараства делът на проблемните кредити.
Погледнато в номинално изражение, докато през последните няколко месеца темпът на нарастване на лошите и преструктурирани заеми се забавяше, то данните за октомври показват ръст с 221.9 млн. лв. Представителите на сектора обаче обясняват, че измененията само за един месец не бива да се приемат категорично като тенденция в една или друга посока. Трябва да се има предвид и това, че в графата "лоши и преструктурирани" влизат не само кредитите, които са класифицирани като необслужвани (с просрочия в погасяването над 90 дни) и като загуба (с просрочия над 180 дни), но и тези, които са били предоговорени между финансовите институции и клиентите им. А тъй като в последните две-три години банките използват предоговарянето като основен инструмент за управлението на кредитните си портфейли, трябва да се отчита и фактът, че това също дава отражение в статистиката.
От БНБ напомнят, че данните от паричната статистика не показват какъв е обемът на просрочените и необслужваните (със забавяне в изплащането над 90 дни) заеми. Такава информация централната банка публикува на тримесечна база в надзорните си данни. Според данните за третото тримесечие към края на септември делът на необслужваните кредити (с просрочие над 90 дни) в банковите портфейли е 14.45%, посочват от БНБ.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ