Печалбите на банките в САЩ достигнаха 4-годишен връх
Печалбите на американските банки са достигнали най-високото си равнище от второто тримесечие на 2007 г. насам, предаде агенция "Ройтерс". Това обаче не отразява подобрение на икономическата ситуация. Европейските кредитори пък ще трябва да отпишат част от репутацията (goodwill) на техните придобивания в годините преди кризата, преди да могат да продават нови акции или да повишат капитала си. Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) заяви, че общите печалби на банките в САЩ са достигнали 35.3 млрд. долара през третото тримесечие, от 11.5 млрд. година по-рано. Спрямо второто тримесечие е отчетен ръст от 6.7 млрд. долара.
Банките обаче продължават да увеличават печалбите си, като заделят по-малко провизии за покриване на загуби от лоши кредити. В тази връзка FDIC предупреждава, че ще е трудно да се запазят добрите резултати, тъй като ръстът на приходите се забавя.
Нетните оперативни приходи на кредиторите в САЩ са нараснали с 864 млн. долара или с едва 1% през третото тримесечие. Председателят на FDIC Мартин Грюнбърг коментира, че основните рискове продължават да произтичат от слабия имотен пазар, нестабилността на икономиката и проблемите на Европа.
Банките на Стария континент в момента изглеждат в по-лошо състояние от конкурентите си в САЩ, поради загубата на инвеститорско доверие. Някои от кредиторите в Европа вече срещат трудности при финансирането си от пазарите.
Акциите на европейските финансови компании се търгуват средно за 58% от балансовата си стойност. Много от тях обмислят да отпишат част от репутацията на придобиванията преди кризата. Най-големият италиански кредитор UniCredit наскоро поиска да отпише около 8.7 млрд. евро от сделки в Източна Европа. Според анализатори, подобна стъпка ще предприемат още Credit Agricole SA, Banco Santander SA и Intesa Sanpaolo.
"Банките, които плащаха премии за придобиване на бизнеси, когато перспективите бяха по-добри, ще трябва да отпишат част от репутацията в счетоводните им баланси", коментира Андрю Спунър от Deloitte LLP. Според него най-много подобни действия ще се отнасят за сделките в периферията на еврозоната.
Положителната репутация (Goodwill) в счетоводството се отнася за придобиване над справедливата стойност на даден актив. По стандартите, от които се ръководят европейските банки, тя трябва да бъде отписана, когато стойността на активите трайно се е понижила.
Източник: Capital.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ