Негативният тренд на пазарите удари и инвестиционните фондове
Инвестиционните фондове отчитат спад на набраните средства за третото тримесечие, макар че на годишна база все още общата стойност на активите им да е по-висока. Това става ясно от данните, публикувани от Българската народна банка (БНБ). До 43.2% намаляват рисковите инвестиции в портфейлите на българските взаимните фондове - акциите и дяловете на други инвестиционни схеми, докато вложенията в облигации се покачват.
Активите намаляват
Oбщата стойност на активите на инвестиционните фондове през третото тримесечие нараства на годишна база (+8.2%) до 812.9 млн. лв. Спрямо предходното тримесечие обаче активите, които държат фондовете, намаляват с 10%. Като спадът е близък до загубите, които регистрираха чуждестранните финансови пазари през този период.
''Няма съществени тегления, намаленията на активите идват по линия на пазарните спадове. Обратните тегления през този период поне при нас бяха под 2% от активите", каза Явор Ачев, мениджър за България на "Пайъниър инвестмънтс". Фамилията фондове на "Пайниър" е най-голямата от чуждите, предлагани у нас.
С 8.8 на сто намаляват активите на българските взаимните фондове инвестиращи в акции, а тези на балансираните фондове се понижават с 5%. От друга страна, средствата, управлявани от фондовете, инвестиращи в облигации, нарастват с 92.9% към септември 2011 г. Така ясно се откроява продължаващата тенденция за пренасочване на инвеститорите към по-нискорисковите инвестиционни фондове.
"Тенденцията остава същата - няма много желаещи да инвестират във взаимни фондове и ако въобще има, то те са за ниско рисковите фондове", коментира Даниел Ганев, портфолио мениджър на фонда "Адванс инвест", управляван от "Карол Капитал мениджмънт".
Обратни тегления в Европа
Малко по-различна е ситуацията в Европа. Според данните за септември, представени от Европейската асоциация на фонд мениджърите – EFAMA, активите намаляват заради спадовете на пазарите, но са налице и обратни тегления. През месеца те са били за 49 млрд евро, които са рекордно високи за последните две години. И дори от фондовете, инвестиращи на паричния пазар, са били изтеглени 12 млрд. евро, въпреки че през август бяха привлекли над 33 млрд. евро. Общо в европейските колективни инвестиционни схеми има активи на стойност 5.14 трлн. евро или с 8% по-малко в сравнение с началото на годината.
Песимистични очаквания
Представителите на бранша са с доста песимистични настроения и в близките пет-шест месеца не очакват някакъв съществен обрат. Като не изключват вероятността общите активи на фондовете към края на годината да се завърнат на миналогодишните нива, ако не и под тях.
Лошите прогнози са основно заради задълбочаващата се дългова криза в еврозоната, което вече намира отражение и в реалната икономиката, която забавя растежа си. Също така влияние оказва и лошото представянето на взаимните фондове (особено по рисковите), като дори и без депозитна война между банките в момента няма фонд, който да успее да надмине доходността от банковите влогове, което не предразполага към инвестиция в тях.
Интересът на българските колективни инвестиционни схеми към българския фондов пазар и други местни инвестиции леко се увеличава, показват още данните на БНБ. Към края на септември 82.6% от парите, инвестирани в ценни книжа, са били в такива на български емитенти при 80 на сто през същия месец на миналата година.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ