Банките се конкурират за проекти на малки и средни фирми
Банките ще се конкурират все повече за интереса на малките и средните фирми към предложенията за стимулиране на нововъведения в българския бизнес. В същото време тези компании ще използват все повече собствени средства и търговски кредити. Около такива мнения се обединиха банкови мениджъри и експерти по време днешния форум за иновациите в индустрията. За да предлагат по-конкурентни продукти и услуги, българските предприятия могат да се възползват от 200 млн. евро гаранции по програмата "Джереми" (JEREMIE) на Европейския инвестиционен фонд, която стимулира малки, средни и стартиращи компании.
"За всяко евро, обезпечено по програмата, търговските банки, с които работим, могат да отпуснат до 5 евро заем", обясни оперативният мениджър по "Джереми" Джордж Джиакумакис и подчерта, че не става въпрос за безвъзмездни грантове. Идеята е да се създаде стабилност и за кандидатите, и за финансиращите институции, като кредитите се предлагат при по-ниски от пазарните лихви. За подпомагане не могат да кандидатстват компании, които се занимават със земеделие, тютюневи изделия, алкохол или лекарства.
В България одобрените банки, които работят по "Джереми", са Уникредит Булбанк, СИБанк, Райфайзенбанк и ОББ. Финансирането е разделено в няколко категории според етапа на развитие на предприятието – от идейния проект през през първите стъпки до етапа на укрепване и разширяване на дейността.
"Рисковото финансиране тепърва навлиза в България", смята Николай Коцев, проектен мениджър в дирекция "Малък и среден бизнес" на ОББ. По думите му ОББ разполага с 250 млн. лв. за кредитиране на малки и средни фирми при ниски лихви, като гаранцията (обезпечението) е безплатна. Банката е разработила 25 финансови продукта за такива предприятия и според Коцев "такива инструменти изострят конкуренцията между банките".
Емил Вучков от МКБ Юнионбанк посъветва предприемачите, които имат свежи идеи за развитие на бизнеса си, да се свързват с банките рано. "Банките могат да играят ролята на консултанти, но могат и да препоръчат консултант за конкретния проект", каза Вучков. Той посочи още, че очаква все по-голям дял от плащанията да се извършват не на гише, а по интернет, каквито са световните тенденции.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ