Преките инвестиции в България намаляват с 48%
Преките инвестиции в страната са намалели с 48% на годишна база, съобщи Българската народна банка в данните си за платежния баланс за деветмесечието. От януари до края на септември чужди компании са инвестирали в България 534.5 млн. евро, а за същия период на миналата година в страната ни са постъпили 1.03 млрд. евро преки инвестиции. Само за септември обаче инвестициите са били 194 млн. евро, или с 85% повече от същия месец на миналата година. Данните на централната банка са предварителни и обикновено се коригират впоследствие, но за последните 3 години е очертана ясна тенденция чуждестранните компании да инвестират по-малко в България. Това е характерно и за други държави от региона, но за България чуждестранните инвестиции са от ключова важност, защото тяхното съживяване се припознава като шанс за увеличаване на заетостта и доходите, а оттам и за възстановяване на икономиката като цяло.
БНБ обаче отчита нарастващ излишък по текущата сметка на платежния баланс. Той е 1.49 млрд. евро, или 3.8% от БВП за деветмесечието, като за същия период на 2010 г. размерът му бе 395 млн. евро, или 1.1% от БВП.
Излишък се формира от двойно свиване на търговския дефицит и съживяване в сектора на услугите - основно туризъм и транспорт.
От износ за периода януари – септември в страната ни са постъпили приходи за 14.84 млрд. евро, което е растеж от 32% на годишна база. В същото време фирмите са платили 15.62 млрд. евро за внос на чуждестранни стоки и оборудване, което е 20.5% повече спрямо същия период на миналата година.
Преди кризата дефицитът по текущата сметка тревожеше анализаторите, защото отразява превишение на вноса над приходите от износ. Той обаче се компенсираше с преки чуждестранни инвестиции и кредитиране. Когато кризата сви кредитните и инвестиционните потоци, дефицитът по текущата сметка автоматично се коригира и вече е на излишък.
Изтичане на капитали от страната обаче се наблюдава във финансовата сметка, която отразява инвестиционните потоци и кредитните взаимоотношения на бизнеса с чужбина.
Тя е с дефицит от 1.66 млрд. евро за тримесечието, или 4% от БВП. Само преди година дефицитът по сметката бе 532 млн. евро, или три пъти по-малък.
Като цяло обаче дефицитът на финансовата сметка почти се компенсира с излишъка по текущата и финансовата сметки, чийто общ размер е 1.68 млрд. лв., и заради корективната статия "Грешки и пропуски платежният баланс" приключва деветмесечието с дефицит от 102 млн. евро при 449 млн. евро за същия период на миналата година.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ