Бойко Борисов за КТБ: Ако тръгнем да вадим държавните пари, ще фалираме банката
"Банковата система е такава, че всяко движение в нея, особено при наличието на гръцки банки у нас, може да повлече цялата система." Това заявява премиерът Бойко Борисов в интервю пред вестник "Труд" в отговор на въпрос за парите на държавни дружества, депозирани в Корпоративна търговска банка (КТБ). "Тези пари са си били там, ако тръгнем да ги вадим, ще фалираме банката и тя ще повлече всички останали. Те са си там много отдавна. И в много други банки. Всяко министерство си проведе конкурси, където им дадоха най-добри лихви, там си държат парите. Няма централизирано решение. Аз не се меся нито в медиите, нито в банките, защото не е правилно." Така премиерът коментира въпроса, че е обвиняван, че не мести парите от банката, "защото тя спонсорира медиите на депутата Делян Пеевски, които са благосклонни" към него.
Според Борисов парите на държавата се държат "в много банки, в КТБ са някъде около 20%, и то по различни енергийни проекти, от години наред...".
Във връзка с изказването на министър-председателя за банковата система и евентуалните ефекти върху нея при движения на средства, от БНБ казаха пред dnevnik.bg, че няма да коментират. Собственикът на КТБ Цветан Василев до момента (17 часа) не отговаря на телефона си.
Последните публично известни данни за средства на държавни предприятия в банки са към края на октомври 2010 г., изнесени от вестник "Сега" в началото на февруари тази година по справка от министерството на икономиката, получена по Закона за достъп до информация. Според тези данни към края на октомври миналата година десетте най-големи държавни компании (Български енергиен холдинг, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", Национална електрическа компания, ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", Национална компания "Индустриални зони", "Кинтекс", "Булгартабак холдинг", "Благоевград – БТ") са държали в банки 412 млн. лв. Делът на КТБ е 285 млн. лв., или 70%.
Към този момент банките, в които държавните фирми са били вложили средствата си, са 14. Другите банки, в които държавните фирми са държали по-сериозни средства към 31 октомври 2010 г., са Инвестбанк и Централна кооперативна банка - съответно 50 млн. лв. и 23 млн. лв., показа тази справка.
Липсва по-актуална информация в кои банки са парите на държавните компании към октомври 2011г. и как са се движили тези депозити през различните месеци, за да може да се направи преценка на процента и сали КТБ продължава да държи най-голям дял. За да получат данните медиите трябва да правят искания по Закона за достъп до информацията до всяко министерство и държавна институция. Прозрачност би могла да бъде лесно гарантирана с регистър, който се обновява месечно.
Какво следи БНБ
БНБ следи за стабилността на банковата система, като кредитните институции са длъжни да отговарят на нормативни изисквания, регламентирани основно в Закона за кредитните институции и различни наредби към него. Основните сред тях са за капиталовата адекватност на банките, за просрочените кредити и провизиите, за управлението и надзора на ликвидността, за големите експозиции.
Според регулациите изискването за обща капиталова адекватност на банковата система е минимум 12%. Към края на септември тази година тя е 17.75%, а адекватността на капитала от първи ред – 15.64%. Съотношението за ликвидност на сектора достига 25.92%, а делът на необслужваните кредити (с просрочие над 90 дни) е 14.45%, като според БНБ темпът на нарастване продължава да се забавя.
За деветте месеца на годината банковата система има печалба от 484 млн. лв., като от началото на кризата досега секторът не е излизал на загуба. Освен това три поредни години банките се отказват от дивиденти, като заделят печалбата в капитала си с цел трупане на буфери срещу евентуални шокове, предизвикани от кризата. Капиталовият буфер (превишение на собствения капитал) на системата е 2 млрд. лв. към края на септември.
Към края на септември общата капиталова адекватност на КТБ е 12.21% според доклада за дейността на банката за деветте месеца на годината до Българска фондова борса. Там се посочва, че "адекватността на капитала от първи ред е 11.5% и е значително над изискуемата стойност от минимум 6%". Печалбата на банката за деветте месеца е 45 млн. лв., като има спад от 18% на годишна база. Кредитите с просрочия над 30 дни са 3.09%. Коефициентът й на ликвидност е 27.13%, се казва в отчета на банката.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ