29 банки са системно важни за глобалната финансова стабилност
В петък на срещата на Г-20 Financial Stability Board (FSB) - международната институция, която следи за стабилността на финансовата индустрия, обяви имената на двадесет и девет банки, които тя приема като "особено важни" за глобалната финансова система. Това със сигурност не е положителна новина за включените в този списък,защото те ще бъдат принудени да отделят повече капитал като резерв за в бъдеще, отколкото техните конкуренти. Освен това ще бъде приет план, с помощта на който в случай на нова финансова криза банките да не се налага да бъдат спасявани от данъкоплатците.
От тези 29 банки 17 са европейски, осем са от САЩ, в това число Goldman Sachs, JP Morgan и Citigroup, и само четири са от Азия, включително Bank of China.
Страните от Г-20 одобриха основна такса, която ще започва от 1% от рисково претеглените активи и ще нараства до 2.5% за най-големите и рискови банки. Тя ще бъде използвана, за да бъдат изпълнени новите изисквания за капитала, и ще бъде разпределена за събиране за период от три години. Целта е да се гарантира, че парите на данъкоплатците никога повече няма да бъдат използвани при голяма банкова криза.
От Financial Stability Board (FSB) също така заявиха, че към 29-те банки всяка държава ще може да добавя и други банки по нейна преценка.
Списъкът на "системно важните" финансови институции ще се преразглежда ежегодно всеки ноември, а капиталовият буфер ще започне да се прилага за тези банки през ноември 2014 г.
Марио Драги, който ръководеше доскоро FSB, отхвърли критиките, че по-строгите правила за капиталовата адекватност може да принудят големите банки да ограничат кредитирането в момент, когато световната икономика все още се намира на ръба на рецесията.
"Имаме направени няколко проучвания относно въвеждането на регулациите от "Базел III" и те не показват значителен макроикономически ефект, който да произлиза от въвеждането на новите капиталовите изисквания", заяви Драги, който пое поста президент на Европейската централна банка този месец.
Новият ръководител на FSB ще бъде Марк Карни, управителят на централната банка на Канада, чиято основна задача ще бъде засилване на институционалната рамка. Негов заместник, който ще отговаря за макроикономическа стабилност, ще бъде Филип Хилдебранд, той е управител на Швейцарската национална банка.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън нарече плановете на FSB "антиамерикански", а мнозина се изказаха против това, че има твърде малко азиатски банки в списъка. За пример те дават най-голямата в света банка според пазарната й капитализация Industrial and Commercial Bank of China, която не е включена в списъка на Г-20.
"Дори и ако дадена институция е много голяма, тя не е непременно системно важна и вероятно има ограничена или незначителна трансгранична дейност", заяви Свен Андерсън, главен секретар в FSB, обяснявайки изключването на някои от най-големите азиатски банки.
FSB спечели подкрепата на Г-20 и за плановете си за по-строги разпоредби върху така наречения "сенчест банков сектор" - това е небанковата финансова индустрия, за 60 трилиона долара.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ