Ватиканът предлага "световна централна банка" за справяне с финансовата криза
Ватиканът призова в понеделник за създаването на "глобална публична институция" и "централна световна банка", които да управляват финансовите институции, превърнали се в неактуални и честно неефективни в справянето с кризите, съобщи "Ройтерс". Агенцията коментира, че документът на ватиканския Департамент за справедливост и мир ще бъде прочетен като музика за ушите на демонстрантите от движението "Окупирай Уолстрийт" и други подобни по света, които протестират срещу икономическите проблеми.
Документът озаглавен "Към реформиране на международната финансова и парична система в контекста на глобална публична институция" съдържа 18 страници. На места текстът предлага конкретни мерки, като например данъчно облагане на финансовите транзакции.
"Икономическата и финансовата криза, обхванала света, изисква от всички хора да разгледат в дълбочина принципите, културните и морални ценности в основата на социалното съжителстване", пише в текста на Ватикана.
Римо-католическата църква порицава "идолопоклонничеството на пазара", както и "неолибералното мислене", което според тях търси само технически решения на икономическите проблеми.
"Всъщност кризата е разкрила егоизма, колективната алчност и презапасяването със стоки в огромни мащаби", добавя Ватикана и настоява, че световната икономика има нужда от "етика на солидарността" между богатите и бедните държави.
"Ако не бъдат намерени решения на различните форми на несправедливост, последвалите негативни ефекти на социално, политическо и икономическо ниво ще бъдат обречени да създадат атмосфера на нарастваща враждебност и дори насилие. В крайна сметка това ще подкопае основите на демократичните институции, дори и на тези, които са смятани за най-здрави", пише още в документа.
Ватиканът призовава за създаване на "наднационална институция" със световен обхват и "универсална юрисдикция", която да води икономическата политика и решения. Подобна институция би използвала ООН за отправна точка, а след това ще прерасне в независима организация, имаща силата да контролира развитите държави да не упражняват прекалена власт над по-слабите държави.
В част от документа, в който Ватиканът описва защо смята, че има нужда от реформа на глобалната икономика, пише:
"По икономически и финансови въпроси, най-големите проблеми идват от липсата на ефективни структури, които да могат да гарантират система на управление на световната икономика и международни финанси". Според Римокатолическата църква Международният валутен фонд (МВФ) вече не може да стабилизира световните финанси, регулирайки паричното предлагане, и вече не може да наглежда кредитния риск, поеман от системата.
Светът има нужда от най-малкото споделени правила за управление на глобалния финансов пазар, както и "някакъв вид на глобално монетарно управление".
"Всъщност може да наблюдаваме нарастващата необходимост от институция, която ще има функциите на един вид "централна световна банка", която да регулира потока и системата на парични разплащания подобно на националните централни банки", добавя Ватиканът.
Документът бе представен на пресконференция в понеделник. Той признава, че подобни промени биха отнели години и със сигурност ще срещнат съпротива.
"Разбира се, тази трансформация ще бъде направена за сметка на постепенно, балансирано прехвърляне на част от контрол на всяка държава към световната институция и към регионалните институции. Това обаче е необходимо във време, когато динамиката на човешкото общество, икономиката и прогресът на технологиите надминават националните граници, които всъщност вече са много ерозирали в глобализирания свят".
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ