Ковачки запази позициите си в Общинска банка
Опитът на мажоритарните акционери да елиминират влиянието "Общинска банка" на осъдения за укриване на ДДС енергиен бос Христо Ковачки отново катастрофираха. В момента общината и нейни дружества имат 72.5% от капитала, но реално не могат да взимат важни решения, тъй като според устава за това това са нужни 3/4 от гласовете. Така миноритарния дял на фирмите близки до Ковачки имат блокираща квота. На проведеното общо събрание в петък една от точките беше именно промяна в устава, която да позволи взимане на решение с 2/3, което реално да върне властта на общината.
Очаквано обаче тя не беше приета. Предстои и ново извънредно събрание на 11 ноември, на което ще се гледат отново промените в устава. Ако и тогава не се постигне съгласие, ще се чака откритото заседание на Върховния касационен съд на 13 декември. Тогава съдът трябва окончателно да реши дали общината ще получи обратно 2.32% от акциите в Общинска банка.
С тези книжа, които са собственост на общинското дружество "Водоснабдяване и канализация", кметството ще може да си върне контрола над финансовата институция дори и без промени в устава й.
На събранието в петък беше приет годишния финансов отчет и предложението печалбата да се задели за резерви, съобщи пред БТА общинският съветник Николай Стойнев след заседанието. Това е било единственото решение, по което са постигнали съгласие акционерите.
Представителите на общинския дял - трима общински съветници и представители на общинските дружества, които притежават дялове във банката, не са подкрепили предложенията за освобождаването на Надзорния и на Управителния съвети на банката от отговорност.
Те не са подкрепили и предложението за увеличаване на броя на членовете на Надзорния съвет от трима на петима, както и срещу персонални промени. Гласували са против и предложението за избор на специализирано одиторско предприятие.
Фирмите на Ковачки купиха близо 26% от капитала на Общинска банка през лятото на 2006 г. от частни акционери. Преди това - в края на 2005 г. - Столичният общински съвет взе решение да продаде дела на общината, който заедно с общинските дружества възлизаше на 80.5%.
Впоследствие стана ясно, че няколко общински фирми са продали дела си на частни акционери, свързани с шефа на надзорния съвет Любомир Павлов. В резултат общината загуби контрола върху банката. От тогава досега тя многократно прави опити да си го върне, но безуспешно.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ