Подкрепата за банките, ръст за борсите
Декларираната подкрепа на европейските политици за банките на Стария континент стана причина за ръст на акциите в понеделник. Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел обявиха, че "изчерпателният отговор" на дълговата криза ще бъде завършен в края на месеца. Той ще включва план, който да гарантира, че банките ще имат адекватен капитал. Около час преди края на сесията европейските индекси отбелязваха сериозен ръст – основните се покачваха с 2-3 на сто. При британския FTSE 100 увеличението беше с 1.85%, а френският САС40 добавяше 1.75%. Най-добре се представяше обаче германският DAX с 2.83% ръст.
Всъщност най-спешният засега проблем пред европейските банки – опасността от фалит на френско-белгийската DEXIA, засега изглежда решен, след като банката прие плана за национализация на белгийското й поделение за банкиране на дребно.
Акциите на кредитната институция се колебаеха доста по време на днешната търговия и по-малко от час преди затваряне цената им отбелязваше лек ръст от 0.24% до 0.84 евро. Силният им спад беше в края на миналата седмица, когато от 0.89 евро книжата паднаха до 0.65 евро.
Акциите на другите големи европейски банки бяха преобладаващо нагоре. BNP Paribas поскъпваше с 1.65% малко преди края на търговията, а UniCredit – с 4.88%.
Зелената вълна от Европа се пренесе и зад океана – в първия час на търговията в САЩ акциите поскъпваха. Час и половина след старта на сесията Dow Jones Industrial Average се изкачваше с 3.44%, а NASDAQ се повишаваше с над 3% до 2555.82 пункта. При S&P500 ръстът беше с 2.86 на сто.
Допълнително към европейските спасителни планове оптимизъм на инвеститорите вдъхват и последните актуализации на прогнозите за развитие на американската икономика. След като в края на миналата седмица стана ясно, че бизнесът в САЩ е наел повече служители, отколкото бяха първоначалните очаквания, икономистите на Goldman Sachs и Macroeconomic Advisers повишиха прогнозите си за ръста през третото тримесечие, съобщава агенция "Блумбърг".
Вместо 2% те очакват 2.5%, което би било почти удвояване в сравнение с 1.3% ръст на икономиката в САЩ през второто тримесечие.
Оптимизмът подмина София
В България оптимизмът на световните пазари не се почувства особено – основният индекс SOFIX се повиши с едва 0.3% до 337.10 пункта, а "Дневник 20" изгуби 1.4%. Причина за загубата на индекса беше силен спад при "Трейс груп холд" и Българо-американска кредитна банка. Акциите на пътната компания изгубиха 7.8%, а тези на банката паднаха с 5.7%. Общият оборот на регулирания пазар беше под 720 хил. лв., а над 200 хил. лв. от него дойдоха от търговия с облигации на Юробанк И Еф Джи България. Сред фондовете за имоти сериозен ръст имаше при "ФНИ България" (2.15%) и "Интеркапитал ПД" (9.13%). Секторният индекс BG REIT се повиши с 0.68% до 47.22 пункта.
2.83% - DAX
1.85% - FTSE 100
1.7% - CAC40
3.08% - NASDAQ
3.44% - Dow Jones IA*
* Данните за индексите са към 17.50 часа българско време
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ