Заради банково (не)финансиране: Провалят се около 35% от одобрените проекти по "Конкурентоспособност"
Два дни след като стана ясно, че малкият и средният бизнес в България са с най-труден достъп до банково финансиране сред държавите в ЕС и делът на отхвърлените за кредитиране молби е достигнал 36% през миналата година (от 3% през 2007 г.), заместник-министърът на икономиката Евгени Ангелов съобщи и че около 30-35 на сто от одобрените проекти по оперативна програма "Конкурентоспособност" не се осъществяват. Причината е липсата на достъп до финансиране за кандидатите, посочи зам.-министърът по време на конференция "Еврофондове и конкурентоспособност".
Според Ангелов проблем за малките и средните предприятия е, че лихвите по кредитите, които предлагат банките за осигуряването на тяхната част от финансирането, са около 10-12 на сто, предаде БТА. Това е непостижимо за фирмите от този сегмент, посочи още той. Така кандидатите губят време и пари за изготвяне на проектите, администрацията - ресурс за оценяване, а след това проектите не се осъществяват, коментира Ангелов.
За да се избегне това в бъдеще, се предвижда през есента или зимата да се въведе нов начин за оценка на проектите по тази програма. Той ще бъде приложен и по програмата за грантово финансиране за енергийна ефективност на стойност 150 млн. евро. Новите правила се разработват съвместно от министерството на икономиката и от представители на Европейската комисия.
Схемата трябва да премине през около десет български банки, посочи Ангелов. Предвижда се част от дейностите да се "изнесат" извън администрацията. За целта ще има проектен асистент и външен верификатор - компания, която се занимава с такъв тип дейност. Кандидатите първо ще се обръщат към асистента, който ще се занимава с техническата възможност да се получи грантово финансиране.
Следващата стъпка ще са банките, които трябва да преценят дали този кандидат може да получи финансиране и при какви условия. Едва след като банките се произнесат, че той може да бъде финансиран, бенефициентът ще се обърне към министерството, където администрацията ще проверява дали по проекта има двойно финансиране по други програми и дали това е малко или средно предприятие.
Според Евгени Ангелов така ще има сигурност, че проектите, които са одобрени, ще получат финансиране, а това означава, че процентът на отпадналите няма да е висок, колкото в момента, а "пет-десет максимум".
Министърът по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев отбеляза по въпроса за работата на бизнеса с банките при европейските проекти необходимостта да се предвиди механизъм, който още на фаза кандидатстване с проекта да дава яснота дали той е може да се финансира от банка или не.
Според главния изпълнителен директор на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян, модератор на част от конференцията, "ключът към успешното усвояване на средствата от европейските програми е в намирането на начин за аутсорсинг към банките на колкото се може повече програми от типа на "Конкурентоспособност" и отнасящите се за земеделие".
Той обясни още, че липсата на административен капацитет в публичната администрация може до голяма степен да се компенсира от наличието на този капацитет в банките. "Субсидираното финансиране ще даде отлични резултати, ако заработи по правилен начин, а ние ще направим всичко възможно за това", каза Хампарцумян.
От близо 1.2 млрд. евро ресурс по програма "Конкурентоспособност" досега 626 млн. са изплатени и договорени. "Амбицията ни е целият ресурс да бъде предоставен на бизнеса до първите месеци на 2012 г.", каза Ангелов.
"Масовото финансиране по оперативните програми трябва да започне от фирмите отличници, които са в добро финансово здраве", посочи Левон Хампарцумян. Според него това е по-лесният път за ускоряване на оборота на парите, защото за стартиращите фирми и за тези с недостатъчен капитал са необходими допълнителни гаранции.
Нисколихвени кредити с европейски пари
Обсъжда се възможността част от ресурса на програма "Конкурентоспособност" да се използва и за нисколихвено кредитиране на фирми освен за схеми за безвъзмездно финансиране, съобщи министър Дончев. Идеята е лихвата да е под пазарната и средствата да бъдат използвани както за бизнес инициативи на фирмите, така и за съфинансиране за проекти, уточни той. Освен това около април следващата година ще се вземе решение за евентуално пренасочване на средства от едни към други оперативни програми, като министърът не даде на този етап повече подробности. Към момента страната е успяла да разплати по проекти по оперативните програми около 2.4 млрд. лв., което е 16% от европейския ресурс. Договорените средства са близо 56% и това означава, че в рамките на годината има реален шанс да бъде постигната поставената цел - плащанията да са в размер на 3 млрд. лева, или 20% от целия евроресурс, заяви Дончев. Той посочи още, че има закъснения в плащанията по европейски проекти само по някои от програмите. В масовия случай по думите му в повечето от тях плащанията стават в рамките на тримесечния срок след подаването на искане за плащане.
Източник: Dnwvnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ