НАП дава 1.65 млн. лв. за още една информационна система
Още една информационна система, този път за 1.65 млн лв. ще поръча Националната агенция за приходите. На пресконференция днес заданието бе представено от Трифон Павков - началник на дирекция "Анализ на политиката" в НАП и Атанас Янев, който оглавява дирекция "Информационни системи" в централното управление на НАП. Новата система ще служи изцяло за анализ и обработка на информацията, с която данъчните вече разполагат. Тя ще дава предложения за оптимизации на процесите и ще помага за анализ на последствията при различни решения на НАП. Ползата за данъкоплатците, ще е в това, че след като бъде завършена, тя ще предлага нови решения и услуги, с които обслужването да става по-бързо и ефикасно.
Атанас Янев поясни, че системата е от тип Data warehouse ("склад за данни" от английски - бел. авт.), като подобни продукти вече се използват в Холандия и Унгария. По думите му, новият софтуер ще помогне и за разкриването на данъчните престъпления, като набелязва повтарящи се действия при нарушенията на различни компании и така много по-бързо инспекторите ще забелязват съмнителното поведение на фирмите за да правят проверки. "Нарушенията ще се разкриват при много по-малък разход на време и средства", обясни той.
По думите му сега използваната система за управление на приходите (СУП) ще захранва с информация новия софтуер и служителите, които го ползват. Грешките, които СУП давала обаче не били от такъв тип, че да пречат на новата система да функционира.
Цената на новия продукт ще е до 1.65 млн. лв. с ДДС. Това е най-високата цена, която данъчната администрация е готова да плати и фирмите кандидати ще трябва да предлагат оферти на тази или по-ниска стойност. Данъчните не посочиха критериите и теглото им при определяне на победителя. Те обаче имат изискване фирмите кандидати да включват в екипа си, който ще работи, експерти с дългогодишен опит в областта, както и сертификат за контрол на качеството и гаранции за опазване на информацията, до която ще имат достъп.
Има и изискване фирмите, подали оферти, да имат общи приходи в размер на 2 млн. лв. от последните 3 години именно в работата по подобни проекти. Друго условие е да са работили по най-малко два проекта за създаване и внедряване на софтуер на стойност над 250 хил. лв. и поне един от тях да е приключил.
Крайният срок за подаване на оферти е 26 септември тази година, а отварянето им ще бъде на следващия ден. Един месец данъчните ще избират победителя, а след това срокът за изпълнение ще бъде 11 месеца.
Данъчните допускат и завършеният продукт да бъде доизпипан от софтуерни специалисти на НАП, след като бъде предоставен, но обясниха, че техните експерти нямат възможност да изпълнят проекта на 100% и за това правят конкурс за обществена поръчка.
Изпълнителите ще получат заплащането си на 7 транша, като най-големите плащания ще бъдат в края.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет" и за изпълнението му се отпуска финансиране от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров обясни, че допълнително приходната администрация работи и по проект с Агенция "Митници" за обмен на данни за търговията с горива, който да се осъществява в реално време и ведомствата да си взаимодействат в борбата със сивия сектор в този бранш.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ