Домакинствата у нас влагат почти всичко в банкови депозити
Домакинствата в България влагат почти всичките си спестявания в банкови депозити. Към края на миналата година близо 90% от свободните средства на българите се намират в банките под формата на депозити. Това показва анализ на Pioneer Investments за разпределението на личните финанси на база на данни от проучване на Cap Gemini и Merrill Lynch. Останалите 10% от активите им са разпределени между пенсионните фондове, акциите и другите видове финансови инструменти.
Изчисленията на Pioneer са показали съществена разлика в разпределението на спестяванията в България и Европа. За сравнение в Европа хората държат под 30% от парите си в депозити. Около 35% от вложенията им са в пенсионни и застрахователни фондове, а останалата част от спестяванията са насочени към капиталовите пазари, посочват от Pioneer.
Според анализа на компанията в Европа богатите хора все повече ще инвестират в акции. Прогнозите й са, че до края на годината 35% от активите на европейците ще са в този финансов инструмент.
За сравнение към края на 2010 г. средният процент на акциите във финансовите активи на богатите европейци е бил 28%. Анализаторите на Pioneer Investments очакват вложенията в облигации да се увеличат от 30% през миналата година до 31% през 2011 г. Богатите ще намалят дела на активите си в недвижими имоти с един процентен пункт до 14% през тази година.
Според Питър Симчак, член на Управителния съвет на Pioneer Asset Management диверсификацията на портфейла е най-доброто решение, а според Явор Ачев, мениджър за България на Pioneer Investments, един от най-добрите начини за диверсификация на портфейла и намаляване на риска са инвестициите във взаимни фондове.
Съвети при инвестиране от Pioneer:
Най–лесното решение е кристалната топка. При липса на такава диверсификацията е най-доброто
Недвижимите имоти са специален клас активи. Колкото си по–богат, толкова по–малка част са те от твоя портфейл. Те могат да бъдат както стабилни, така и рискови
Не е необходимо да си най–богатият човек на планетата, за да имаш висококачествен портфейл
Рискът може да бъде увеличен или намален, но не може за бъде избегнат. Винаги съществува риск. Можеш да вярваш, че няма риск, но това е единственото, което можеш да направиш
Всеки диверсифициран портфейл може да се понижава понякога, но само високачественият портфейл ще се възстанови
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ