Полиците по "Гражданска отговорност" скоро ще бъдат само електронни
Издаването на хартиени полици по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" ще бъде спряно на 15 юли и след тази дата новите ще бъдат валидни само ако са електронни. Това съобщи заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев при представянето на новата система за електронно издаване на договорите, която заработи от днес. През следващите 45 дни ще действа преходен период, в който ще могат да се издават и хартиени, и електронни полици. След изтичането на този срок застрахователите, които не са започнали електронно сключване, няма да имат право да предлагат "Гражданска отговорност".
Едно от основните предимства на новата система е невъзможността с нея да се сключват застраховки със задна дата, каза председателят на Гаранционния фонд по "Гражданска отговорност" Борислав Михайлов. Сега това е честа практика, при която собственици на автомобили се договарят с брокери и посредници застраховката да влезе в сила със задна дата (т. нар. антидатиране), след като вече са направили пътно произшествие или МВР е поискало да ги глоби заради липса на полица.
Друго преимущество според Михайлов е бързината, с която ще се издават застраховки. По думите на Богоев системата е тествана със сключването на 50 застраховки в секунда. От момента на сключването й данните за нея веднага ще постъпват в общия портал, до който достъп има всеки.
Системата се състои от два основни регистъра – на застрахователните полици и на пътните произшествия, поясниха от "Мусала софт" - компанията, която е разработила софтуера. Първият ще съдържа информация дали даден автомобил притежава задължителната застраховка. Във втория ще се води история на пътнотранспортните му произшествия. Това ще се използва за бонус-малус при определяне на цената на застраховките - така водачите без инциденти ще плащат по-малко от виновните за катастрофи. Различната цена може да се използва както за "Гражданска отговорност", така и за "Автокаско".
Богоев съобщи, че се планира и разработването на портал, чрез който пътните полицаи ще могат да проверяват от мобилен телефон дали спреният на пътя автомобил има "Гражданска". Планира се съобщението sms да бъде безплатно за тях, а разходите ще се поемат от Гаранционния фонд. Тази услуга също ще бъде свободно достъпна и за всички граждани. От комисията не пожелаха да кажат в какъв срок може да се въведе услугата.
По думите на Богоев само за последния месец покритието по задължителната полица се е повишило с 5 процентни пункта. Това означава, че застрахованите автомобили у нас вече са над 70% от регистрираните при изискване на ЕС от 90%. Досега такава статистика обикновено ставаше публична неофициално или беше обявявана рядко. Богоев заяви, че с новата електронна система актуална информация за това ще има всеки ден, а не само след месечното отчитане на застрахователите.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ