Ипотечното кредитиране излязло от кризата
Ипотечното кредитиране е излязло от кризата, съобщи кредитният консултант "Кредит център" в редовния си обзор на пазара на ипотечни заеми за април. Според данните на компанията при голяма част от офертите лихвените нива процентът на финансиране и на монолитно, и на панелно строителство, съпътстващите такси и комисиони са на нивата от средата на 2008 г. От друга страна, ръстовете на новоотпуснатите ипотечни кредити спрямо началото на 2010 г. са се стабилизирали и надхвърлят 10%. През април е нараснал и средният размер на изтеглените ипотечни кредити в страната до 36 980 евро, като това се е наблюдавало като ясно изразена тенденция от лятото на 2010 г. Освен това данните на "Кредит център" показват увеличение на дела на ипотечните заеми с високи размери – над 50 000 евро. Делът им за един месец се увеличава с 4 процентни пункта до 11.4%. Покачва се и делът на ипотечните заеми за суми между 70 000 и 90 000 евро, посочват от компанията.
Освен това от "Кредит център" отчитат и нова вълна на подобрени условия по жилищните кредити, потребителите стават все по-активни, а финансовите институции - все по-гъвкави.
"От началото на тази година пазарът на имоти бавно се стабилизира около нивата, достигнати в края на 2010 г. Въпреки някои очаквания обаче, че ще станем свидетели на поскъпване, за немалко от имотите имахме движение надолу с още някой и друг процент. Всичко това мотивира потребителите да предприемат решителни стъпки, за да материализират своя интерес и намерението си за покупка на жилище. Това се случва в момент, когато цените на жилищата са значително по-разумни, отколкото в периода на строителния бум, а същевременно други условия, като достъпът до финансиране и параметрите на кредитите са сравними", коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "Кредит център".
Според него освен чрез лихвите занапред банките ще се конкурират за спечелване на клиентите в качеството на обслужване и иновативните и адекватни продукти, отговарящи на търсенето към момента.
Водещ мотив за клиентите при тегленето на ипотечен заем остава покупката на жилище, посочват още от компанията. С тази цел са взети 95% от кредитите през април. Най-предпочитаният срок, за който се теглят кредитите, е от 16 до 20 години (43.8%). Масовите клиенти на ипотечни заеми са с месечен доход на домакинство между 1500 лв. и 2500 лв., сочат още данните на кредитните консултанти. През изминалия месец потребители с този профил са изтеглили 85.9% от всички кредити.
Тенденцията, отчетена от "Кредит център" през март за нарастване на дела на кредитите, покриващи между 80% и 90% от стойността на жилището, продължава да се наблюдава и през април. Всеки пети ипотечен заем, или 20.9%, изтеглен през изминалия месец, е за финансиране в този диапазон. Най-често отпусканите кредити (33.9%) обаче остават за 70-80% от сумата по сделките.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ