Големите банки заплашени от по-високи такси
Най-големите световни банки може да бъдат засегнати от допълнителни такси, предаде "Файненшъл таймс". Членове на международни регулаторни органи са обяснили пред изданието, че таксите ще се определят според размера на финансовата институция, доколко е обвързана тя с другите банки и дали може лесно да бъде заменена по време на криза. Очаква се от новите такси да бъдат засегнати основно големите американски и европейски банки, които по правило са с глобални структури и по-голям обхват. Междувременно изискванията към значимите японски и китайски институции, които по принцип са насочени предимно към вътрешния пазар, няма да бъдат сериозно завишени.
От пропорционалните такси може да извлекат полза и по-малките европейски и американски институции.
"Пропорционалната система може да помогне по-специално на някои банки, които са изправени пред проблеми с финансирането", коментира пред "Файненшъл таймс" Кинер Лакхани, анализатор европейски пазари в "Ситигруп".
До края на годината финансовите регулатори и централните банки на световните икономики, в рамките на Финансовия борд за стабилност, ще определят кои банки са системно важни финансови институции и колко допълнителен капитал ще им бъде необходим, за да устоят на непредвидени загуби.
Въпреки че някои страни все още се надяват на единни такси, повечето одобряват идеята те да бъдат пропорционални. Банките се опасяват, че евентуалните високи единни такси биха намалили рязко печалбите им и биха засегнали кредитния процес и иновациите.
Новите такси ще бъдат допълнение към глобалните капиталови изисквания, на които трябва да отговарят банковите институции, установени през миналата година от Базелския комитет за финансов надзор. Размерът им ще бъде между 2.5% и 3.5% от активите на банката след отчитане на риска като всяка институция ще бъде поставена в скала, която ще се състои от 3 до 6 нива.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ