Великобритания готви реформа на банките си
Големите британски банки трябва да поддържат повече капитал, както и да направят ясно разграничение между търговските си операции и инвестиционния си бизнес. Това са две от основните препоръки на Британската независима банкова комисия (Independent Commission om Banking, ICB) към институциите в страната. Миналия септември правителството на Великобритания възложи на ICB да измисли как да се подобри стабилността и конкуренцията в местния банков сектор. Сегашният доклад е само междинен, оканчателният трябва да бъде публикуван през септември тази година. Тогава и държавата ще реши дали да използва препоръките за промени в законодателството.
Най-големите банки в страната, считани за т.нар. твърде големи, за да фалират, трябва да имат капиталова адекватност от около 10%, посочват от ICB. За инвестиционните банки изискването няма нужда да надвишава международните, допълват оттам.
Освен това е важно финансовите институции да отделят по някакъв начин ключови търговски дейности като привличането на депозити например. За целта обаче не е препоръчително големите банки да бъдат разчленени напълно, пише още в доклада. Комисията все още не е определила точно как банките да отделят търговското от инвестиционното банкиране.
Според анализатори препоръките изглеждат предимно неутрални към позитивни за британските банки, въпреки че е прекалено рано да се оценява напълно въздействието им.
От Британската асоциация на банкерите заявиха, че предложените реформи ще трябва да бъдат допълнително обсъдени. Според тях банките вече са направили значителни увеличения на капитала и ликвидността си.
От комисията препоръчаха на банковата група Lloyds да се раздели с още от клоновете си. От банката посочиха в съобщение, че проучват плановете. Освен това данъкоплатците могат да са по-добре защитени, като изискват банковите облигационери и други необезпечени кредитори да поемат част от загубите в случай на финансов стрес или правителствена намеса.
Конкуренцията в сектора трябва да бъде засилена. Това може да стане чрез улесняване на клиентите при прехвърлянето на сметки от една банка в друга, посочват още от британската комисия.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ