И кредитните посредници ще минат на лицензионен режим
Нова директива ще вкарва ред в бизнеса на кредитните посредници. Това става ясно от текстовете на предложената от Европейската комисия (ЕК) директива за жилищните заеми. Там се предвижда кредитните посредници да бъдат лицензирани и регистрирани. За да получат лиценз, ще трябва да отговарят на определени изисквания. Едва след като бъдат лицензирани, ще се вписват в специален регистър, който трябва да е публичен. В момента, в който спре да отговаря на изискванията даден посредник, ще бъде отписван от регистъра. Така Брюксел се опитва да въведе по-добър ред и добра практика в този бранш след тежките последствия за дребните потребители от кредитната криза. Тези изисквания ще засягат освен кредитните посредници и всички юридически и физически лица, които извършват такъв тип дейност. Това ще важи и за България. На такъв режим сега са небанковите компании за потребителско кредитиране.
У нас потребителите, които се възползват от услуги на кредитни посредници при ползване на банков заем, са много малко. Във Франция например този дял е 80%, у нас едва ли има и 8%, коментира Иво Димитров, изпълнителен директор на кредитния посредник "Фин сити". Не са много и компаниите, които се занимават само с кредитно посредничество, без да съчетават това с друга дейност или да са част от синергичен бизнес - например агенция за недвижими имоти + компания кредитен консултант.
По думите на Борис Димитров, съсобственик и управител на кредитния консултант "Кредит Навигатор", компаниите, които се занимават само с това, са не повече от пет-шест. Според Иво Димитров много малко са и тези, които работят професионално.
Що се отнася до предложенията за лицензионен режим, представители на български кредитни посредници ги оцениха като положителни, тъй като би било полезно и за самите клиенти да се ориентират кой кой е на този пазар и кои са коректните посредници. Според Борис Димитров това ще бъде добре за пазара, стига изискванията да са изпълними и постижими.
Най-общо зададените изисквания за лицензиране в директивата за служителите и ръководните органи на кредитните посредници са за ценз - да притежават "подходящо равнище и компетентност" за предлагането и отпускането на кредити, както и за договорите за кредит. Въвеждането на тези изисквания и правила ще бъде полезно, тъй като на пазара "има знайни и незнайни войни", коментираха от кредитни посредници.
Такъв тип дейност извършват не само специализирани компании, но и адвокатски кантори, счетоводни къщи, "физически лица с широки социални контакти", посочиха още те. Преди кризата в годините на кредитния бум е имало и кредитни консултанти, които са работели с непосилни комисиони за клиента - т.нар. "уреждачи на кредити", и са се занимавали с това като единични сделки, а не като основна бизнес дейност.
Практиката у нас е услугата за клиента да е безплатна, а банката да заплаща на посредника. С идването на кризата обаче пазарът отсява до голяма степен тези консултанти, тъй като сега ситуацията е много по-различна от голямото отпускане на кредити, тогава и самите банки са много взискателни към клиентите, преглеждайки "всичко под лупа", разказаха още представители на компании, специализирани в тази дейност.
През юни 2008 г. кредитни посредници създадоха собствена браншова организация - Асоциация на кредитните консултанти в България. Учредителите й бяха шест компании - "Кредит център", "Кредитланд", "Бългериън хоум лоунс", "Бест кредит България", "Кредит Навигатор" и консултантска къща "Кредит сървисиз".
Сред основните им цели, огласени тогава, бяха и създаването на основа, и утвърждаването на правила за лицензиране на дейността на кредитните посредници и регулиране на дейността им. Други техни цели бяха асоциацията да популяризира услугата кредитно консултиране и ползите за клиентите от него, да лобира за създаване на нормативна база, позволяваща защита на интересите на кредитните посредници и техните клиенти.
С идването на кризата обаче пазарът и приоритетите на пазарните участници се промениха значително. Един от учредителите - "Бест кредит България ", е замразил дейността си, а "Бългериън хоум лоунс" я е прекратил, тъй като беше поделение на компания от Великобритания, която консултираше само чужди клиенти при покупката им на имоти в България.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ