Кредитирането остава слабо
Кредитирането остава слабо и в началото на тази година, показват данните на БНБ към края на февруари 2011 г. Общият портфейл от заеми за фирми и домакинства през миналия месец намалява спрямо януари със 155 млн. лв., като достига 50.541 млрд. лв. и за една година се увеличава с около 3.6 млрд. лв. Свиване се отчита при кредитите за корпоративния сектор и заемите за потребление. Нарастване има само при жилищните кредити.
Към края на миналата година активността на банките на рекламния пазар с промоционални оферти по заеми за граждани показа, че сякаш кредитните институции са преосмислили политиката си и имат желание за активизиране на кредитирането. Освен това банкери посочват, че заради ограничените приходи в резултат на почти замразеното кредитиране банките са се завърнали на полето на конкуренцията за качествените корпоративни клиенти.
Проблемът е, че те са малко на брой в момента и не са склонни да поемат нови задължения на този етап. Нежеланието за увеличаване на задлъжнялостта е и един от мотивите сред населението за ниското търсене на кредити.
Фирмените заеми намаляват със 149 млн. лв. на месечна база през февруари, като достигат 31.6 млрд. лв. За една година те се увеличават с 918 млн. лв., или 3%. Продължава свиването на потребителските кредити, което се наблюдава от миналата година насам и се определя като безпрецедентно за последните 15 години в сектора.
То е резултат на ограниченото вътрешно потребление, за което очакванията не са много оптимистични и за тази година. Така в края на миналия месец обемът им достига 7.521 млрд. лв., като за една година са намалели със 167 млн. лв., или с 2.2%. Само жилищните кредити продължават да растат както на месечна, така и на годишна база.
Обемът им е 8.68 млрд. лв. След като през януари отбелязаха свиване, през миналия месец се увеличават с 2.7 млн. лв., а на годишна база запазват стабилния си за целия период на кризата ръст от около 3-3.5%. За февруари той е 2.9%.
Така, докато банките не започнат активно да генерират нов бизнес, освен че печалбата им ще намалява, и делът на просрочията ще продължи да заема все по-голяма част от кредитния портфейл. Нарастването им се подсилва и от липсата на съществен обем нови заеми заради свитото кредитиране, които да компенсират нарастващите необслужвани кредити.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ