Европейските застрахователи ще бъдат тествани през април
Над 200 застрахователни компании в Европейския съюз (ЕС) ще преминат стрес тестове през април, предаде "Ройтерс". Проверките ще се базират на изискванията в последната директива за платежоспособност на компаниите в сектора Solvency II, която официално ще започне да действа през 2013 г. Европейският надзор за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (European Insurance and Occupational Pensions Authority, EIOPA), който заедно с още три общоевропейски регулатора започнаха работа от 1 януари 2011 г., съобщи вчера, че стрес тестовете ще се базират на това как застрахователите могат да се справят с икономически сътресения спрямо последната версия на директивата Solvency II.
Според някои търговски камари и застрахователи като германската група "Алианц" тези правила са твърде сложни и няма да сработят. Това те твърдят след провеждане на петото подред проучване (QIS 5) на регулациите миналата година. От EIOPA посочиха, че работят по опасенията на представителите на сектора, и допълниха, че това последно проучване все още е подходяща база за стрес тестовете.
"За изчисленията ще използваме Solvency II/QIS 5", заяви пред журналисти изпълнителният директор на надзорния орган Карлос Монталво. С директивата Solvency II се въвеждат нови, по-стриктни изисквания за платежоспособността на застрахователите и презастрахователите.
Според тях при оценката на платежоспособността на компаниите ще трябва освен чисто застрахователните рискове да се отчитат и пазарните, кредитните и операционните. Документът трябва да влезе в националните законодателства до 31 октомври 2012 г.
За разлика от паралелно провежданите тестове на банките в Европа резултатите от изпитването на застрахователите ще бъдат публикувани само на агрегирана база.
"Щом ще го правим на базата на режим, който ще влиза в сила следдве години, няма смисъл да разкриваме индивидуалните резултати", каза Монталво.
Миналогодишните тестове използваха като база сегашния режим за застрахователите Solvency I, но сега регулаторите посочват, че по-полезен ще е подход, ориентиран към бъдещето, въпреки че новите правила не са напълно завършени.
"Вярно е, че изпитването става по-сложно, но резултатът и информацията, която ще получим, ще бъдат много по-качествени", заяви още Монталво.
Със стрес тестовете EIOPA иска да покрие 50% от застрахователния пазар във всяка отделна страна. Тестовете на банките в Европа ще обхващат общо 88 институции от ЕС, държащи 65% от активите в блока. Тази година те се провеждат при условия че икономиката на еврозоната се свие с 0.5%, 11% спад в цената на долара спрямо основните валути и 15% понижение на индексите на големите европейски фондови борси.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ