Дупка в закона позволява дъмпинг по "Гражданска"
Несъвършенства в нормативната база в България позволяват клоновете на чуждите застрахователни компании да продават задължителната полица "Гражданска отговорност" на по-ниски цени от тези на българските им конкуренти. Това предупредиха представители на сектора. Причината е, че Комисията за финансов надзор не може да влияе на политиката на клоновете на чуждите компании, които работят тук само на регистрационен режим и се контролират от техните регулатори. Ако КФН обаче прецени, че българска компания предлага "Гражданска" на ниски цени, тя може да я задължи или да си повиши резервите, или да оскъпи полицата. По тази причина в края на миналата година надзорът прие нови изисквания към резервите по "Гражданска отговорност", заради което се наложи всички компании да повишат цените си.
Една от целите беше именно борбата с дъмпинга, тъй като "Гражданска отговорност" е задължителна, а в борба за пазарен дял много компании привличаха клиенти с нереално ниски цени.
Проверка на "Дневник" показа, че в момента единствената чужда застрахователна компания на регистрационен режим, която продава "Гражданска" в България, е кипърската "Олимпик". Всъщност тя предлага и най-ниските цени. Така например за най-ниския клас автомобили до 1400 куб.см обем на двигателя, регистрирани в София, цената е 174.22 лв., в които влизат 2% данък и 10 лв. вноска за Гаранционния фонд.
Сред българските застрахователи за този клас автомобил най-ниската цена е в "Булстрад" - 178.30 лв., но при повечето тарифите са около и над 200 лв. От КФН обясниха, че ако някой застраховател нарушава пазарното поведение, например с дъмпинг, тогава те ще уведомят надзора на държавата, в която е лицензиран, след което могат да се договорят за съвместни действия.
Управителят на "Олимпик" за България Крум Крумов не пожела да даде обяснение как компанията поддържа толкова ниски тарифи. Той твърди, че те изобщо не са ниски и има и други компании, които продават по-евтино.
Представители на български застрахователни компании определиха като ниски цените на "Олимпик", но обясниха това с факта, че компанията е нова на пазара. "Ние (българските застрахователи - бел. ред.) имаме опашка от пет години назад, в които сме правили "Гражданска отговорност", имаме да плащаме щети и да поддържаме по-високи резерви, докато "Олимпик" едва сега е започнала да продава застраховката и ако има повече резерви, вероятно може да си позволи ниска цена", коментира Недялко Чандъров, главен изпълнителен директор на ДЗИ.
Крумов обаче отрече това да е причината. "Това не е критерий, ако сме искали да продаваме на ниска цена, щяхме да я пуснем по 100-120 лв.", заяви той.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ