Две поредни години лизингът се свива, просрочията стигнаха 20%
Две поредни години, без прекъсване дори за едно тримесечие, портфейлът на лизинговите компании се свива. Това показват данните на БНБ за сектора към края на 2010 г., които са базирани на отчетите на дружествата. В същото време делът на необслужваните договори за лизинг достигна 20.1% в края на миналата година, като увеличението им продължава, макар и с много по-малко в сравнение с обемите в пика на кризата. Трето поредно тримесечие има нарастване на обема на новосключените договори за лизинг, което обаче не е достатъчно да компенсира продължаващото увеличение при просрочията. Именно заради това и продължава свиването на общия портфейл. Така в края на 2010 г. общо вземанията по лизингови договори са за 4.027 млрд. лв., като продължава низходящата тенденция от началото на 2009 г. Тогава за първи път беше отбелязан спад (спрямо края на 2008 г. на тримесечна база) в общия портфейл и в обема на новосключените договори, както и първото увеличение в необслужваните договори за лизинг, което беше драстично (виж графиката).
В същото време обаче се забелязва, че годишният темп на намаление на общия портфейл започва да се забавя - в края на миналата година спадът е с 19.1% спрямо края на 2009 г., а през септември 2010 г. годишният спад (спрямо септември 2009 г.) е бил 20.1%, юни миналата година е бил 21.2%. За двете години на кризата портфейлът от вземания на лизинговите компании е намалял с 31%.
Все пак през миналата година три поредни тримесечия новосключените договори за лизингово финансиране (т.нар. нов бизнес) се увеличават (виж графиката). В същото време продължава да расте и обемът на необслужваните лизинги до 810.5 млн. лв., като делът им достига 20.1% от общия портфейл. Две години по-рано - в края на 2008 г., делът им е бил 1.6%. През последните две тримесечия на миналата година нарастването е значително по-малко в сравнение с това в разгара на кризата - съответно с 13.2 млн. и 25 млн. лв.
През 2009 г. увеличенията бяха със 100-300 млн. лв. на тримесечие. При нарастващия дял на просрочията е добре да се има предвид и това, че обемът на новия бизнес не е достатъчен да ги компенсира. Нетното нарастване на новия бизнес е по-малко в сравнение с това на необслужваните лизинги, поради което продължава спадът в общия портфейл от вземания на лизинговите компании.
От лизинговия сектор прогнозират събуждане на пазара през втората половина на тази година и обръщане на продължаващата две години тенденция за спад на портфейлите в сектора. Очакванията са и за подобрение при необслужваните задължения по лизингови договори.
От компаниите обаче предупреждават, че е рано за прекомерен оптимизъм, тъй като е необходимо първо икономиката на страната да покаже по-ясно възстановяване. То ще намери израз в активизиране на компаниите - клиенти на лизинговите дружества. На този етап те предпочитат да отпускат средства на напълно сигурни проекти поради все още по-високия риск.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ