Лизинговият сектор продължава да се свива
Бизнесът на лизинговите компании продължава да се свива и през третото тримесечие на годината, показват данните на Българската народна банка (БНБ). Към септември отново нараства и делът на необслужваните задължения от общия портфейл вземания и вече е 18.4%. До общо 4.27 млрд. лв. намаляват вземанията в сектора към септември. Спрямо предишното тримесечие спадът е с 4%, а спрямо същия период миналата година – 20%. За периода април – юни статистиката на БНБ показа 6.1% тримесечен и 21.14% годишен спад във вземанията. "Това забавяне на темпа на свиване на портфейла прогнозирахме още в началото на годината", коментира изпълнителният директор на "И Еф Джи лизинг" Пламен Павлов.
Свиването на бизнеса е факт от началото на миналата година. От сектора обясняват по-ниските обеми с все още нестабилната икономическа ситуация. Очакванията са спадът в бизнеса да продължи поне до края на тази година заради известното закъснение, с което прогнозираното подобряване на реалната икономика трябва да се отрази както на лизинговото финансиране, така и на банковото кредитиране.
През третото тримесечие на годината отново се наблюдава и ръст на новите договори на лизинговите дружества. Въпреки че като абсолютна стойност те са по-големи (218.9 млн. лв. към септември спрямо 210.9 млн. лв. към юни), нарастването му изостава от отчетеното през миналото тримесечие, когато увеличението беше с 25.7%. Сега е 3.76 на сто - почти седем пъти по-ниско.
Новите договори само за финансов лизинг (който заема 97.15% от общия портфейл) се увеличават с 6.34%, или 12.7 млн. лв., до общо 212.5 млн. лв. По думите на Павлов "както и преди ръстът не е достатъчен, за да компенсира изплащането на изтичащите договори". Това е и причината за свиването на общия портфейл договори.
Липсата на достатъчно нови сделки в сектора води и до допълнително нарастване на дела на необслужваните задължения. Към септември те са вече 18.4% от общия портфейл (финансов и оперативен лизинг), към юни бяха 17.36%, а към март – 16.4%.
В същото време нараства и размерът на лошите вземания, след като две поредни тримесечия макар и с малко намаляваше. "Вярно е, че изменението е в обратна посока, но то е незначително", посочи Павлов. "То може да се дължи на по-голяма сделка само в една компания например." Като обем влошаването на портфейла е с 13.2 млн. лв. повече, а като процент – с 1.7 на сто спрямо юни и вече е малко над 785 млн. лв.
Понижението на необслужваните задължения към юни беше с по-малко от 1%, но фактът, че се отчете за второ поредно тримесечие, беше определен от представители на сектора като положителен сигнал. Според Павлов, преди да правим изводи за това какви са тенденциите в сектора, трябва да видим и данните за следващото тримесечие.
Източник: Dnevnik.bg
Коментари:
- БАКБ предлага първия револвиращ потребителски кредит в страната
- Unicredit: Лошите заеми ще се свият до 12.2% догодина
- Седемте неща, които така и не се промениха след КТБ
- КТБ я няма, моделът е жив
- Какви са задачите пред следващия управител на БНБ
- ЕЦБ отпусна още помощ за гръцките банки
- Пророк и Порок
- Дни на подлост
- Капиталов контрол в Гърция? Защо не...
- България се ангажира да извърши стрес-тест на цялата банкова система
- Четирима Искров не чакат
- "Фич" потвърди кредитния рейтинг на България
- ЕС със спешен план срещу банкова паника в Гърция
- Делото срещу отнемането на лиценза на КТБ е отложено за февруари
- ТБ "Виктория" разполага с ликвидност да отвори в петък
- Цветан Василев пред "Ханделсблат": Политици и ключови фигури от прокуратурата доведоха КТБ до крах в услуга на частни интереси
- Търговска банка "Виктория" отвори врати без паника и опашки
- Депутатите одобриха заема за 1.5 млрд. евро
- Над 68 хиляди вложители си потърсиха парите от КТБ
- Пострадалите от фалита на КТБ учредяват сдружение
- ВАС даде ход на делото за КТБ